HBO GO Polska – dzisiejsze premiery (11.06.2017)

Facebooktwitter
[Średnia ocena: 2.5]

OstatniaRodzina

W ofercie HBO GO Polska zadebiutował dzisiaj między innymi bardzo pozytywnie oceniany polski dramat.

Ostatnia rodzina (2016) – dramat – 15+ – polskie napisy dla niesłyszących i oryginalny dźwięk – 117 min. Dostępne do: 30.11.2018

Rok 1977. Neurotyczny i impulsywny Tomek Beksiński (Dawid Ogrodnik) wyprowadza się ze swojego rodzinnego domu. Jego nowe mieszkanie znajduje się na tym samym osiedlu, na którym mieszkają jego rodzice – Zdzisław (Andrzej Seweryn) i Zofia (Aleksandra Konieczna) Beksińscy. Ich kontakty pozostają więc bardzo intensywne. Ojciec jest popularnym malarzem, który słynie z mrocznych obrazów. Matka zajmuje się domem i żyje w cieniu męża. Para nie przestaje martwić się o syna, który zalicza kolejne próby samobójcze. Gdy Zdzisław podpisuje lukratywną umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim (Andrzej Chyra), a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze ma już za sobą.

Uhonorowany gdyńskimi Złotymi Lwami, debiut reżyserski Jana P. Matuszyńskiego (dokument Deep Love, serial HBO Wataha), oprócz szeregu nagród na festiwalu w Gdyni (w tym za role Andrzeja Seweryna i Aleksandry Koniecznej), zdobył też cztery statuetki Orłów oraz nagrody na festiwalach w Locarno, Lizbonie, Kijowie, Cottbus, Denver i Chicago. Matuszyński odebrał ponadto prestiżowy Paszport „Polityki” za „najdojrzalszy artystycznie debiut ostatnich sezonów”. Twórcą wyróżnionego Orłem scenariusza jest Robert Bolesto (Córki dancingu), a za zdjęcia odpowiadał Kacper Fertacz (Hardkor Disko).

W rolach głównych: Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik, Aleksandra Konieczna.


Ha’har / Góra (2015) – obyczajowy – 12+ – polskie napisy i lektor – 78 min. Dostępne do: 31.05.2018

Tzvia (Shani Klein) jest młodą ortodoksyjną Żydówką, która razem z mężem i czwórką małych dzieci mieszka w pobliżu jerozolimskiego cmentarza położonego w sąsiedztwie Góry Oliwnej. Kobieta nie ma łatwego życia. Jej mąż Reuven (Avshalom Polak) nie zwraca na nią uwagi, a w ich związku od dawna brakuje pasji. Pewnej nocy kobieta wychodzi z domu pełna frustracji. Wspina się na wzgórze, gdzie spotyka prostytutkę, która właśnie dobija transakcji z klientem. Zaskoczona i zaintrygowana Tzvia postanawia dowiedzieć się, co dokładnie dzieje się nocami na cmentarzu.

Dzieło debiutantki Yaelle Kayam, która w 2009 roku została nagrodzona na festiwalu w Cannes za etiudę studencką pt. Dyplom. Obraz, premierowo pokazany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, otrzymał liczne wyróżnienia, w tym nagrody na MFF we Fryburgu i San Francisco.

W rolach głównych: Shani Klein, Avshalom Polak, Haitham Ibrahem Omar.

KOMENTARZE:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Proszę wpisać znaki z obrazka [wielkość ma znaczenie]

Loading Disqus Comments ...
Loading Facebook Comments ...