HBO GO Polska – kolejna dzisiejsza premiera (18.09.2017)

Facebooktwitter
[Średnia ocena: 3.3]

Powidoki

Z jednodniowym opóźnieniem do oferty HBO GO Polska trafił film „Powidoki” (2016).

Powidoki (2016) – obyczajowy – 12+ – polskie napisy i dźwięk – 95 min. Dostępne do: 09.12.2020

Malarz Władysław Strzemiński (Bogusław Linda) pracuje jako wykładowca w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Jest wybitnym artystą i teoretykiem sztuki. Studenci uwielbiają go i traktują niczym boga nowoczesnego malarstwa. Niestety, władze uczelni i przedstawiciele ministerstwa mają inną opinię na jego temat. Strzemiński w swojej twórczości nie godzi się na żadne kompromisy, co nie jest zgodne z linią partii. W końcu mężczyzna traci pracę. Jego studenci nadal go wspierają, ale to jednak za mało, żeby starczyło na godną egzystencję.

Intymny zapis ostatniego okresu życia Władysława Strzemińskiego (1893-1952), pioniera polskiej awangardy, twórcy unizmu i autora „Teorii widzenia”. W swoim ukończonym tuż przed śmiercią filmie mistrz Andrzej Wajda (Ziemia obiecana, Człowiek z żelaza, Katyń) składa hołd charyzmatycznemu i bezkompromisowemu artyście, którego zniszczyła komunistyczna władza. Krytyka okrzyknęła Powidoki „filmowym testamentem” Wajdy.

W rolach głównych: Bogusław Linda, Aleksandra Justa, Bronisława Zamachowska, Zofia Wichłacz, Mariusz Bonaszewski, Krzysztof Pieczyński.

KOMENTARZE:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Proszę wpisać znaki z obrazka [wielkość ma znaczenie]

Loading Disqus Comments ...
Loading Facebook Comments ...