Mroczna Warszawa i jej mieszkańcy w nowym serialu HBO Ślepnąc od świateł – premiera już jutro w HBO i HBO GO

Facebooktwitter

hbo Slepnac od swiatel S1
Serial HBO Ślepnąc od świateł na podstawie bestsellerowej powieści Jakuba Żulczyka i w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego będzie miał premierę już jutro, w sobotę 27 października 2018r. w HBO i HBO GO.

Serial HBO Ślepnąc od świateł przedstawia siedem dni z życia kokainowego dilera, którego perfekcyjnie poukładane życie zaczyna zmieniać się w chaos, a on sam staje w obliczu konieczności dokonania najważniejszych życiowych wyborów i zderzenia się z prawdą o sobie.

– „Ślepnąc od świateł” to historia nocnej Warszawy i jej mieszkańców – samotnych, pogubionych ludzi, bezbronnych w obliczu zła, ślepych na konsekwencje własnych działań. Bandyci, narkotyki, przemoc – to tylko jedna z warstw tej historii. „Ślepnąc od świateł” to opowieść o tym, że największy błąd, jaki możemy popełnić, to odciąć się od świata i myśleć, że mamy nad nim pełną kontrolę. Postaci, które spotyka Kuba, są w pewnym sensie duchami, które nawiedzają tę ciemną, ukrytą Warszawę – labirynt, więzienie, z którego nie ma ucieczki. Z tego świata duchów na pewno wyjdziecie chociaż trochę odmienieni – mówi Jakub Żulczyk, współautor scenariusza i autor powieści Ślepnąc od świateł.

Warszawa w „Ślepnąc od świateł” to Miasto-narkotyk, które odurza jak kokaina zmieszana z alkoholem, to Miasto-labirynt, które wciąga jak ruchome piaski i z którego trudno jest się wydostać, to wreszcie Miasto-pułapka, które urządza sobie ucztę i pożera swoich mieszkańców, pogrążonych w kłamstwie, czekających na wielki, czarny deszcz, który zmyje wszystko z powierzchni raz na zawsze i oczyści jałową ziemię, na której być może wyrosną kwitnące ogrody – mówi Krzysztof Skonieczny, reżyser i współscenarzysta serialu. Kuba widzi, jak zachowują się ludzie, kiedy nikt nie patrzy, kiedy kamery są wyłączone, kiedy mieszkańcy mogą na chwilę pozbyć się ludzkiej skóry i stać się zwierzętami. Warszawa to palimpsest, który Kuba potrafi czytać. Ale Miasto, któremu rośnie niezaspokojony apetyt, przygląda się uważnie jak owadowi pod mikroskopem również Kubie – mówi Krzysztof Skonieczny, reżyser i współautor scenariusza serialu.

– „Ślepnąc od świateł” jest dla mnie m.in. opowieścią o ważnym doświadczeniu pokoleniowym współczesnych trzydziesto- i czterdziestolatków – mówi Izabela Łopuch, szefowa produkcji HBO i producentka serialu. Dochodzimy do takiego momentu w życiu, w którym czujemy, że zdefiniowaliśmy samych siebie – przez swoją pracę, zainteresowania i ludzi, którymi się otaczamy. Jednak nic nie jest stałe. Przy pewnej dozie odwagi i introspekcji, a czasem po prostu na skutek jakichś wydarzeń, zaczynamy zadawać sobie pytania. I odpowiedzi na nie często uruchamiają dekonstrukcję, czy może raczej rekonstrukcję naszej tożsamości. Nie niszczą jej, raczej pozwalają zweryfikować, gdzie i kim, w aspekcie psychologicznym, aktualnie jesteśmy.

– „Ślepnąc od świateł” jest dla mnie zatem przede wszystkim o dochodzeniu do prawdy – dodaje Łopuch. To mnie najmocniej poruszyło w tym projekcie. O wielkiej odwadze odpowiedzi na bolące, gryzące, ale w efekcie oczyszczające pytania: jakie naprawdę jest moje „ja”, która wersja życia jest naprawdę moja, czy to, co pokazuję światu to ja, czy tylko awatar, wymyślony na potrzeby sytuacji na tyle skutecznie, że przykrywa prawdę.

 

KOMENTARZE:

Dodaj komentarz

Loading Disqus Comments ...
banner