Netflix odkrywa tajemnice wciągających seriali

Facebooktwitter
[Średnia ocena: 2.5]

netflix-Screen-Shot-2015-11-30-at-5.25.55-PM-1
Netflix ujawnia skąd bierze się fenomen popularności seriali The Get Down, Narcos, Stranger Things i wielu innych

Warszawa, 18 października 2016 r. – Netflix opublikował wyniki badania, dotyczącego odcinków, które najbardziej wciągają widzów w oglądanie danego serialu*. Okazuje się, że nic tak nie przyciąga, jak zagadki, młodzieńcza miłość, rodzinne kłótnie, opowieści o przestępcach, a także… psy.

Światowy lider telewizji internetowej wziął pod lupę popularne seriale udostępniane na całym świecie i określił, które odcinki sprawiły, że przypadkowi widzowie zmienili się w wiernych fanów. Dzięki temu Netflix odkrył, że zachowania widzów (i fanów) są dosyć uniwersalne. Niezależnie od tego, czy mieszkają w Argentynie czy w Polsce, najczęściej wciągają się w dany serial podczas oglądania tych samych odcinków, ale także interesują ich podobne historie.

Wciągające seriale_infografika-3Strach przed nieznanym przyciągnął uwagę widzów na całym świecie podczas 2. odcinka serialu Stranger Things, (Dziwadło na Maple Street). Wszyscy zastanawiali się gdzie jest Will, gdzie zniknęła Barb i czym jest Demogorgon. Równie trudno było im oderwać się od meandrów zgniłego świata polityki – niezależnie od tego, czy chodziło o żądnego władzy w Kolumbii Pablo Escobara, czy Roberta Taro, Francuza broniącego swojego stanowiska, czyli bohaterów seriali Narcos i Marseille — podczas oglądania 3. odcinka. Nikogo zatem nie zdziwi fakt, że widzów wciągnęły także wątki kryminalne w serialach takich jak, The Fall (odcinek 2. kiedy Paul Spector udowadnia, że morderstwo nie jest widowiskowym sportem), czy Making a Murderer (odcinek 4. kiedy Brendan Dassey jest przesłuchiwany).

Jednak nie wszystkie wciągające odcinki wiązały się z mroczną i przerażającą fabułą. To właśnie wątek miłosny sprawił, że wielu widzów wciągnęło się w oglądanie serialu Jane the Virgin (odcinek 7., w którym pocałunek Jane z Rafaelem wywołuje dawne, płomienne wspomnienia), czy Kochane Kłopoty (odcinek 7., w którym Rory pierwszy raz całuje się z Deanem). Natomiast wątek rodzinnych relacji przyciągnął ich uwagę do serialu The Get Down (odcinek 2., w którym Mylene zalicza poważny wzlot związany z jej przyszłością i upadek w kwestii relacji z ojcem), czy The Ranch (odcinek 3., w którym tylko upór Beau jest większy niż ego Colta). Połączenie tych dwóch wątków sprawiło, że prawie cały świat był zaczarowany sceną z 4. odcinka Pełniejszej chaty, w której pojawia się szczeniak Cosmo.

Z badania Netfliksa wynika, że wątki miłosne i rodzinne w Pełniejszej chacie (odcinek 5. kiedy Stephanie po całonocnej zabawie uświadomiła sobie, jak silna jest jej więź z siostrzeńcami) i Kochanych kłopotach (odcinek 8., w którym Rory zostaje uwięziona w domu dziadków), nie cieszą się w Polsce taką popularnością, jak w pozostałych krajach. Z kolei seriale z superbohaterami i modowe szybciej wciągają naszych widzów – serial Gotham już na 5. odcinku (Gordon i Bullock tropią dilerów nowego narkotyku wywołującego euforię, a potem śmierć), tak samo jak Atelier (Mayuko uczy się wykorzystywać okazje w firmie i podejmuje ryzyko, aby móc dalej się rozwijać).

Zawsze wierzyliśmy, że jest coś co łączy popularne historie. Internet umożliwia nam dzielenie się nimi z widzami na całym świecie. Nasze dane pokazują jak podobne są ich zachowania i nawyki. – Mówi Cindy Holland, wiceprezes ds. treści oryginalnych w Netflix. Dane dotyczące wciągania się w określone odcinki upewniły nas, że na całym świecie jest zapotrzebowanie na oryginalne i niepowtarzalne treści. Właśnie dlatego cieszmy się, że możemy dostarczać użytkownikom różnorodne historie, od dramatów politycznych z Francji, po musicale z Bronksu.


W oparciu o wyniki badań stwierdzono, że uwagę widzów najbardziej przyciągnęły następujące odcinki:

Serial (2016)Globalne danePolskaOpis
AJIN: Demi-Human44Izumi walczy z postacią w pokoju szpitalnym Eriko. Po rozstaniu się z Kaito Kei otrzymuje tajemnicze zaproszenie.
Atelier65Czasami trzeba podjąć ryzyko, aby firma mogła dalej się rozwijać. Próbując odnaleźć się w firmie, Mayuko uczy się wykorzystywać okazje.
Between34Po 22. urodzinach nauczycielka obawia się, że będzie kolejną ofiarą wirusa. Chuck karze dziecko za zniszczenie auta, a Melissa szuka Wiley i jej dziecka.
Club de Cuervos45Felix rozważa ofertę konkurencyjnej drużyny, Chava próbuje zaimponować ślicznej reporterce, a Isabel zawiązuje nową przyjaźń.
Pełniejsza chata45Gdy stara znajoma wyciąga Stephanie na koncert i całonocną zabawę, ta zdaje sobie sprawę ile dla niej znaczą siostrzeńcy. Kimmy znajduje kogoś na randkę dla D.J.
Kochane kłopoty78Za sprawą śnieżycy Rory zostaje uwięziona w domu dziadków. Lorelai spędza dzień ze swoim chłopakiem. Lane tęskni za Rory i wpada z wizytą.
Gotham75Gordon i Bullock tropią dilerów nowego narkotyku wywołującego euforię, a potem śmierć. Cobblepot stara się zinfiltrować świtę Maroniego.
Sposób na morderstwo33Aresztowana za drobne przestępstwo przykładna matka okazuje się terrorystką. Annalise broni gwiazdy uniwersyteckiej ligi footballu powiązanej ze zniknięciem Lili.
iZombie44Sprawa brutalnego morderstwa członka gangu rodzi w głowie Liv podejrzenia dotyczące przeszłości Clive’a. Major w końcu podejmuje decyzję dotyczącą nowego współlokatora.
Jane the Virgin77Pocałunek z Rafaelem sprawia, że Jane staje się mniej ostrożna. Petra chce upokorzyć Rafaela. Xo i Rogelio lądują na podwójnej randce.
Love33Gus musi uporać się w pracy z trudnym zadaniem, a relacje Mickey z jej szefem wchodzą na nowy, ryzykowny poziom.
Making a Murderer44Nieoczekiwane zeznania świadka podają w wątpliwość rolę Stevena w makabrycznej zbrodni. Jednak nowy podejrzany gubi się w opisie zdarzeń podczas feralnego dnia.
Marseille33Tajemnicza wiadomość elektryzuje Taro, który próbuje odzyskać pozycję w wyścigu. Rachel usiłuje pogodzić się ze swoją nową przyszłością.
Marvel: Jessica Jones44Poza zwykłymi obowiązkami Jessica ma nie lada problem: ktoś ją śledzi, a stoi za tym Kilgrave. Trish występuje w radiu, ale nie wszystko idzie zgodnie z planem.
Master of None44Podczas castingu w telewizji Dev spotyka się z rasistowskim podejściem. To doświadczenie sprawia, że zaczyna inaczej patrzeć na wiele kwestii.
Narcos33Murphy przekonuje się, jak głęboko sięga korupcja w rządzie, gdy razem z Peñą próbują udaremnić plany polityczne Escobara, udowadniając, że jest on handlarzem narkotyków.
Orphan Black23Kiedy policja odnajduje zakopane ciało, podająca się za detektywa Sarah staje przed groźbą demaskacji. Bohaterce udaje się wytropić mordercę, ale ich role się odwracają.
Outlander55W drodze razem z Dougalem i jego ludźmi Claire jest świadkiem niepokojących scen i zaczyna podejrzewać, że za wszystkim kryje się drugie dno.
Krzyk33Morderca wyzywa Emmę do udziału w niebezpiecznej zabawie. Ta dowiaduje się, że jej matka skrywa jeszcze wiele tajemnic.
Stranger Things22Lucas, Mike i Dustin próbują skłonić napotkaną w lesie dziewczynę do mówienia. Hopper pyta zmartwioną Joyce o niepokojącą rozmowę telefoniczną.
Teen Wolf – Nastoletni wilkołak34W miasteczku pojawia się nowy łowca – życie Dereka jest zagrożone. Chłopak musi zawrzeć wątpliwy sojusz ze Scottem i Stilesem.
The Fall22Najczarniejszy scenariusz staje się prawdą, Spector morduje kolejne osoby w Belfaście. Ryzykowana decyzja Gibson niesie ze sobą duże konsekwencje.
The Get Down22Ekipa poszukuje duchowej porady u mistrza. O przyszłości Mylene może zadecydować jej ojciec oraz wuj o wielkich wpływach politycznych.
The Ranch33Gdy Colt wystawia się na pośmiewisko przez swoje napompowane ego, zdaje sobie sprawę, że dla starej szkoły nie jest już gwiazdą. Lekarz zaleca Beau zmianę diety.

*Można nimi określić takie odcinki, po obejrzeniu których 70% widzów zdecydowało się obejrzeć do końca pierwszy sezon serialu.

Metodologia:
Badanie przeprowadzono na podstawie danych zaczerpniętych z kont użytkowników serwisu Netflix, którzy zaczęli oglądać jeden z wybranych seriali w okresie od stycznia 2015 r. do sierpnia 2016 r. w Argentynie, Australii, Belgii, Brazylii, Chile, Danii, Finlandii, Francji, Holandii, Irlandii, Kanadzie, Kolumbii, Meksyku, Niemczech, Norwegii, Nowej Zelandii, Peru, Stanach Zjednoczonych, Szwecji i Wielkiej Brytanii oraz od stycznia 2016 r. do sierpnia 2016 r. na Filipinach, w Hiszpanii, Hongkongu, Indiach, Japonii, Korei Południowej, Malezji, Polsce, Portugalii, Singapurze, RPA, Tajwanie, Turcji, we Włoszech i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wciągający odcinek zdefiniowano jako odcinek, po obejrzeniu którego 70% widzów zdecydowało się obejrzeć do końca pierwszy sezon tego samego serialu. Wciągające odcinki zostały najpierw ustalone dla poszczególnych krajów, a następnie uśrednione i włączone do globalnej bazy wciągających odcinków. Określenie odcinka jako wciągający nie było powiązane z łączną liczbą widzów ani ze spadkiem popularności w ramach sezonu. Badanie przeprowadzone przez firmę Netflix potwierdziło dane dot. odcinków, ale nie konkretnych elementów fabuły.

Informacje o serwisie Netflix
Netflix to jeden z największych na świecie internetowych serwisów telewizyjnych, z którego korzysta około 83 milionów użytkowników w ponad 190 krajach. Każdego dnia udostępnia on łącznie ponad 125 mln godzin filmów i seriali, w tym oryginalnych seriali, dokumentów i filmów pełnometrażowych własnej produkcji. Netflix umożliwia użytkownikom oglądanie materiałów w dowolnej ilości, chwili i miejscu, przy użyciu niemal każdego urządzenia wyposażonego w ekran i łącze internetowe. Rejestracja w serwisie pozwala na swobodne uruchamianie, zatrzymywanie i wznawianie odtwarzania bez reklam i zobowiązujących umów.

Źródło: materiały prasowe firmy Netflix.

KOMENTARZE:

Dodaj komentarz

Loading Disqus Comments ...