Netflix Polska – Kambodżańska premiera filmu „FIRST THEY KILLED MY FATHER” w reżyserii Angeliny Jolie

Facebooktwitter
[Średnia ocena: 3.2]

0N4A9348-1Warszawa, 20 stycznia – 18 lutego na Tarasie Słoni w świątyni Angkor Wat w Siĕm Réab odbyła się kambodżańska premiera wyprodukowanego przez Netflix filmu First They Killed My Father, który trafi na platformę Netflix na całym świecie jeszcze w tym roku.

W tym wyjątkowym dla mieszkańców Kambodży wydarzeniu uczestniczyli Jego Wysokość król Norodom Sihamoni i Jej Wysokość królowa matka Norodom Monineath, jak również Angelina Jolie, Loung Ung i Rithy Panh.

Film First They Killed My Father w reżyserii Angeliny Jolie został poświęcony pamięci wszystkich żyjących i zmarłych ofiar reżimu Czerwonych Khmerów. Opowiadający o miłości i poświęceniu kambodżańskiej rodziny obraz przedstawia piękno, duchową siłę i wytrwałość całego kambodżańskiego narodu i jego kultury.

First They Killed My Father to ekranizacja wspomnień pisarki i działaczki na rzecz praw człowieka Loung Ung, która przeżyła krwawy reżim Czerwonych Khmerów (1975-1978). Historię oglądamy oczami małej Ung w wieku od piątego do dziewiątego roku życia, w czasie, gdy Czerwoni Khmerowie sprawowali władzę. Film przedstawia niezłomnego ducha i poświęcenie Loung i jej bliskich, którzy robią wszystko, aby nie rozdzielił ich straszliwy reżim.

0N4A9355-1

Ung przeżyła i spisała wspomnienia, które po raz pierwszy ukazały się w 2000 roku. Angelina Jolie przeczytała wspomnienia Ung ponad 10 lat temu, nawiązała kontakt z autorką i od tamtej pory łączy je bliska przyjaźń.

Zdjęcia powstały w Kambodży w okresie od listopada 2015 do lutego 2016 roku. Film został nakręcony w całości w języku khmerskim i jest największą produkcją w historii tego kraju. Znaczną większość ekipy filmowej stanowili miejscowi technicy i specjaliści, a na planie pojawiło się ponad 3,5 tysiąca statystów z Kambodży. Obsada składa się w całości z Kambodżan – wielu z nich zadebiutowało przed kamerą. Srey Moch Sareum, odtwórczyni głównej roli, która zagrała Loung w wieku od pięciu do dziewięciu lat i która prowadzi narrację w filmie, została odkryta w miejscowej szkole dla dzieci z ubogich rodzin.

W rodziców Loung, Pa i Ma, wcielili się Kompheak Phoeung i Socheata Sveng. Phoeung pracował jako tłumacz w Nadzwyczajnej Izbie Sądu Kambodży, zagrał jednak także główną rolę we francuskim filmie Le temps des aveux. Sveng należy do najbardziej znanych aktorek w Kambodży. W role rodzeństwa Loung wcielili się Nita i Nika Sarun (Geak), Chenda Run (Chou), Kimhak Mun (Kim), Sreyneang Oun (Keav), Sothea Khoun (Khouy) i Dara Heng (Meng).

First They Killed My Father to film zrealizowany dla serwisu Netflix, wyprodukowany przez Angelinę Jolie, utytułowanego kambodżańskiego reżysera i producenta Rithy’ego Panha, nominowanego do Oscara za Znikający obraz, oraz Michaela Vieirę (Nad morzem). Za montaż odpowiadają Xavier Box (Umrika) i Patricia Rommel (The Lives of Others). Producentami wykonawczymi filmu są Loung Ung, Maddox Jolie-Pitt, Adam Somner (Most szpiegów) i Charles Schissel (Prestiż). Kluczowe stanowiska kreatywne objęli nagrodzony Oscarem operator Anthony Dod Mantle (Slumdog. Milioner z ulicy), scenograf Tom Brown (Nad morzem) oraz kostiumografka Ellen Mirojnick (Nad morzem).

Informacje o serwisie Netflix
Netflix to jeden z największych na świecie internetowych serwisów telewizyjnych, z którego korzysta ponad 93 mln aktywnych użytkowników w ponad 190 krajach. Każdego dnia udostępnia on łącznie ponad 125 mln godzin filmów i seriali, w tym własnych seriali, dokumentów i filmów pełnometrażowych (tzw. Netflix Originals). Netflix umożliwia użytkownikom oglądanie materiałów w dowolnej liczbie, w dowolnej chwili, w dowolnym miejscu i przy użyciu niemal każdego urządzenia wyposażonego w ekran i łącze internetowe. Rejestracja w serwisie pozwala na swobodne uruchamianie, zatrzymywanie i wznawianie odtwarzania bez reklam i dalszych zobowiązań.

Źródło: materiały prasowe firmy Netflix.

KOMENTARZE:

2 myśli nt. „Netflix Polska – Kambodżańska premiera filmu „FIRST THEY KILLED MY FATHER” w reżyserii Angeliny Jolie

  1. Ciekawe, na innym portalu coś pisali że to film dokumentalny, a z waszego opisu wygląda na film fabularny. Skoro mowa o Angelina to może by tak wspomnieć o Pitt-cie, czyli czy wiadomo coś o filmie Killing Machine 🙂

Dodaj komentarz

Loading Disqus Comments ...