Netflix: Krótkometrażowy film anime „Sol Levante” w jakości 4K stanowi doskonałe połączenie sztuki i technologii

Facebooktwitter

Już 2 kwietnia w serwisie Netflix zadebiutuje przełomowy oryginalny krótkometrażowy film anime pt. Sol Levante. Informacja prasowa.

Realizacja eksperymentalnego filmu w jakości 4K i HDR z dźwiękiem immersyjnym „Sol Levante” trwała dwa lata. Pracowali nad nim wybitni twórcy anime z firmy Netflix i innych wytwórni. Przy okazji premiery tego przełomowego filmu przedstawiamy historię jego powstania — od pomysłu do realizacji.

Wyznaczanie nowych kierunków w anime za pomocą najnowszych technologii

Uwielbiamy anime, dlatego robimy wszystko, by zapewnić naszym artystom dostęp do najlepszych technologii umożliwiających im opowiadanie swoich historii w nowy oraz innowacyjny sposób.

Konsumenci coraz częściej korzystają z telewizorów i smartfonów obsługujących standard HDR, dlatego postanowiliśmy spróbować zwiększyć rozdzielczość anime do 4K oraz wprowadzić szerszą paletę barw w standardzie HDR do narzędzi, którymi posługują się twórcy, aby mogli zaoferować widzom z całego świata jeszcze bardziej angażujące doznania wizualne.

Szybko przekonaliśmy się, że zwiększenie rozdzielczości oznacza konieczność sporządzania odręcznych rysunków na papierze większym od standardowego formatu B5 lub skanowania ich w bardzo wysokiej rozdzielczości. Żadne z tych rozwiązań nie było wykonalne, postawiliśmy więc na rysunki sporządzane za pomocą tabletów. Problemem były jednak braki sprzętowe i szkoleniowe, które nie pozwalały większości japońskich twórców anime wkroczyć na drogę cyfrową.

(od lewej: Katsushi Eda, Miho Tanaka, Akira Saitoh, Hisashi Ezura, Masakazu Morinaka)

Na szczęście znaleźliśmy partnera, który z entuzjazmem podszedł do tego zadania. Japońskie studio animacji Production I.G. jest znane z projektów, takich jak „Ghost in the Shell” i animowane fragmenty filmu „Kill Bill”. Niewielka, lecz doświadczona ekipa studia, której przewodziła reżyserka Akira Saitoh, okazała się być otwarta na nieoczekiwane wyzwania oraz pracę od zera przy użyciu technologii cyfrowych. Tak powstał pierwszy film anime w jakości 4K i standardzie HDR.

Dwa lata niekończących się wyzwań

 

W trakcie dwuletnich prac nad „Sol Levante” współpracowaliśmy z licznymi partnerami i podwykonawcami, z których każdy dysponował innego rodzaju technologią — często przestarzałą i nieobsługującą dodatkowej jasności i palety barw dostępnych w jakości HDR. Na etapie preprodukcji reżyserka Akira Saitoh musiała starannie i harmonijnie łączyć ujęcia odznaczające się prostą kreską z tymi, które cechowały bardziej subtelne detale. Podczas rysowania postaci animator Hisashi Ezura dostosowywał nacisk rysika tak, aby wszystkie kontury postaci były odpowiedniej grubości. Nawet niewielkie zmiany odcienia skóry mogły całkowicie odmienić wygląd postaci.

Najtrudniejszym zadaniem było renderowanie ostatecznych ujęć z kompozycjami, które zawierały obrazy o rozdzielczości znacznie większej niż 4K, aby umożliwić ruch panoramiczny. Renderowanie w takiej rozdzielczości okazało się na tyle skomplikowane, że opóźniło realizację całego projektu o kilka miesięcy. Jednak determinacja, by urzeczywistnić marzenie o anime w jakości 4K, pchała cały zespół do przodu.

Wiedzieliśmy, że „Sol Levante” będzie wizualnym arcydziełem. Aby dodatkowo je uatrakcyjnić, zdecydowaliśmy się dodać do projektu immersyjną warstwę dźwiękową. Do prac nad projektem dołączył doświadczony amerykański zespół dźwiękowców. Korzystając z technologii Dolby Atmos, realizator dźwięku Will Files i projektant dźwięku Matt Yocum tchnęli w artystyczną wizję Saitoh nowe życie. Will wprowadził do dźwiękowego krajobrazu zasadę kontrastu oraz oryginalną orkiestrową ścieżkę dźwiękową autorstwa kompozytorki Emily Rice, którą podczas sesji nagrywano za pomocą mikrofonu 3D.

Platforma dla twórców anime

Aby przedstawiciele branży mogli lepiej zrozumieć, jak technologie 4K HDR i dźwięku immersyjnego mogą funkcjonować w świecie anime, udostępniliśmy materiały wykorzystane w „Sol Levante” na licencji open source. Dzięki temu możemy przedstawić animatorom i twórcom najnowsze dostępne technologie, nawiązać partnerstwa z producentami, których sprzęt może być wykorzystywany w branży anime, a także rozpocząć współpracę ze studiami anime, które w przyszłości chciałyby skorzystać z naszych doświadczeń.

Na końcowym etapie prac nad projektem Akira Saitoh stwierdziła, że „dostęp do 4K i HDR naprawdę uskrzydla i daje możliwość dostrzeżenia nowych horyzontów, nowej ery. Nieustannie stawiamy sobie nowe wyzwania i szukamy innowacji na przyszłość”.

W branży mediów — od prasy drukowanej po kinematografię, radio i DVD — naukę i sztukę zawsze łączyła nierozerwalna więź. Zatytułowaliśmy nasz projekt „Sol Levante”, co po włosku oznacza wschodzące słońce, które metaforycznie odnosi się do Japonii. Ten motyw symbolizuje także początek — początek czegoś dotychczas niespotykanego dla twórców anime, którzy mogą tworzyć swoje dzieła na kilka nowych i oryginalnych sposobów.

Mamy nadzieję, że to wyjątkowe połączenie nauki i sztuki w filmie krótkometrażowym zachwyci widzów.

Film „Sol Levante” jest już dostępny w serwisie Netflix. Posiadacze planu Premium mogą go oglądać na dowolnym urządzeniu obsługującym technologię HDR.


Od redakcji: Film Sol Levante nie jest jeszcze dostępny w ofercie Netflix Polska, lecz jest już dostępna karta opisowa, więc niedługo film i u nas powinien trafić do oferty.


Sol Levante (2020) | film | 4m | UHD, 4K, HDR

Opis Netflix: A young warrior and her familiar search for the sacred place said to fulfill wishes. It’s best not to anger the ancient guardians and spirits.

Gatunki: Anime — akcja, Anime w konwencji science fiction i fantasy, Filmy anime, Filmy japońskie, Akcja i przygoda, Science fiction i fantasy, Filmy akcji science fiction i fantasy

 

#zostanwdomu


Polecamy również

Aktualizacje w ofercie Netflix Polska – premiera filmu anime ” Violet Evergarden: Eternity and the Auto Memory Doll”

Co robimy w ukryciu – premiera drugiego sezonu serialu już 16 kwietnia w HBO GO

KOMENTARZE:

Dodaj komentarz

Loading Disqus Comments ...
banner