SHOWMAX Polska: Fanatyk – film z głębi internetu w Wigilię w Showmax

Facebooktwitter
[Średnia ocena: 2.3]

Fanatyk_Piotr Cyrwus„Mój stary jest fanatykiem wędkarstwa” – tak zaczyna się jeden z najbardziej kultowych tekstów, jakie wyprodukował polski internet.

Napisany przez anonimowego twórcę, ukrywającego się pod pseudonimem Malcolm XD, błyskawicznie stał się jednym z najczęściej przesyłanych tekstów w sieci. Na jego podstawie oparty jest scenariusz wyczekiwanego filmu „Fanatyk”, który będzie miał swoją internetową premierę w Showmax, już w Wigilię. W rolach głównych wystąpią Piotr Cyrwus i Mikołaj Kubacki. W filmie pojawią się również Anna Radwan, Marian Dziędziel i Jan Nowicki.

„Mój stary jest fanatykiem wędkarstwa” to nic innego jak copypasta (z ang. copy i paste, czyli kopiuj i wklej), tzn. internetowa historia, będąca tekstowym memem. Copypasty mają to do siebie, że zaczynają żyć własnym życiem – tekst Malcolma XD jest jednym z najchętniej cytowanych i przerabianych w polskim internecie i nie tylko – nawiązali do niego m.in. twórcy gry Wiedźmin 3. Tekstem zainteresował się krakowski reżyser – Michał Tylka.

Copypasta o ojcu będącym fanatycznym wędkarzem wydała mi się idealnym materiałem na film, ze względu na obrazowość całej historii, absurd, przerysowanie, dialogi i niesamowite poczucie humoru – powiedział reżyser filmu, Michał Tylka.

Chociaż geneza filmu wywodzi się z głębin internetu, a niektóre nawiązania do memów, kultowych tekstów czy filmów wychwycą jedynie zaawansowani w kulturze internetowej użytkownicy, tak naprawdę film opowiada o relacjach ojciec-syn i o polskiej rodzinie. O tym, jak szaleństwo przechodzi ze znerwicowanego ojca (Piotr Cyrwus) na aspołecznego, uzależnionego od internetu syna (znakomity Mikołaj Kubacki).

To świetna, typowo polska, słodko-gorzka historia, oparta na tekście, który w internecie ma już rangę kultowego. Wspólnie z autorem wziął ją na warsztat zdolny młody reżyser. Do filmu dołączyli młodzi aktorzy oraz plejada polskich gwiazd. Gdy tylko pojawiła się szansa na wsparcie tego projektu, nie wahaliśmy się ani chwili – wierzymy, że to będzie ważny film pokoleniowy. Cieszymy się, że możemy być częścią tego przedsięwzięcia i mieć „Fanatyka” w swojej ofercie – powiedział Jurek Dzięgielewski, Head of Content, Showmax CEE.

Film nie powstałby bez wsparcia Małopolskiego Studia Debiutów – programu wsparcia dla młodych Twórców filmowych prowadzonego przez Klaster Filmowy, współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Wyjątkowym elementem w historii filmu jest również to, że na jego produkcję złożyli się darczyńcy w ramach akcji crowdfundingowej na portalu PolakPotrafi. Aukcja na rzecz „Fanatyka” została mianowana zbiórką wszechczasów.

W filmie wystąpili m.in.: Piotr Cyrwus (Andrzej Gałecki), Mikołaj Kubacki (Anon czyli Jakub), Anna Radwan (Wioletta Gałecka, żona Andrzeja Gałeckiego), Łukasz Szczepanowski (Patryk Gałecki, brat Anona), Juliusz Chrząstowski (Władek, kolega od łódki), Marian Dziędziel (Zbyszek), Jan Nowicki (Bogdan), Jacek Strama (Mirek), Tomasz Schimscheiner (terapeuta) i Sandra Staniszewska (kioskarka Marzena).

Premiera filmu w serwisie www.showmax.com 24 grudnia 2017r.

O Showmax
Showmax to serwis, w którym można oglądać seriale i filmy przez internet. W ramach miesięcznej opłaty użytkownicy mogą cieszyć się treściami w dowolnych ilościach – bez reklam, za pomocą rozmaitych urządzeń, m.in. smartfonów, tabletów, komputerów czy telewizorów. Mogą także skorzystać z funkcji Ściągnij i oglądać tytuły nawet bez dostępu do internetu. Serwis można wypróbować za darmo przez 14 dni, rejestrując się na www.showmax.com.


Czytaj również:

Netflix: Serial „DARK” powróci z drugim sezonem!

Premiery w ofercie Netflix Polska cd. (20.12.2017)


 

KOMENTARZE:

Dodaj komentarz

Loading Disqus Comments ...
Loading Facebook Comments ...