Spisek przeciwko Ameryce – nowy miniserial HBO autorstwa Davida Simona i Eda Burnsa zadebiutuje w HBO i HBO GO 17 marca 2020r

Facebooktwitter


Spisek przeciwko Ameryce
to nowy miniserial HBO na podstawie powieści Philipa Rotha przedstawiający alternatywną wersję historii Ameryki.

Autorami produkcji są David Simon i Ed Burns. Premiera serialu odbędzie się 17 marca w HBO i HBO GO.  W obsadzie Winona Ryder oraz John Turturro.

Sześcioodcinkowy miniserial Spisek przeciwko Ameryce jest adaptacją uznanej powieści Philipa Rotha o tym samym tytule. Produkcja przedstawia alternatywną historię Ameryki podczas II wojny światowej, opowiedzianą z punktu widzenia robotniczej rodziny żydowskiej z New Jersey. Jej członkowie obserwują, jak rozwija się kariera polityczna Charlesa Lindbergha, bohaterskiego lotnika i ksenofobicznego populisty, który zostaje wybrany nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Pod jego wpływem naród zwraca się w stronę faszyzmu.

Philip Roth, który jest jednym z największych amerykańskich pisarzy, jest przede wszystkim znany jako autor historii, które głęboko poruszają czytelnika, bo traktują o kondycji człowieka – podkreśla David Simon, któremu udało się spotkać z Rothem przed jego śmiercią w 2018 roku, aby omówić założenia projektu. – „Spisek…” jest zupełnie inną powieścią – to poruszający traktat polityczny o Ameryce, która nieoczekiwanie zwraca się w stronę totalitaryzmu i nietolerancji. Tą proroczą książkę wydano ją w 2004 roku. Roth ostrzegał nas, jak może potoczyć się nasza historia i mam wrażenie, że dobrze przewidział rozwój przyszłych wydarzeń – dodaje.

W rolach głównych w miniserialu występują: Zoe Kazan (serial HBO Kroniki Times Square) jako Elizabeth “Bess” Levin, troskliwa matka i żona, która z lękiem patrzy w przyszłość i stara się chronić swoją rodzinę w obliczu radykalizacji życia politycznego; Morgan Spector (serial HBO Zakazane imperium) jako Herman Levin, jej dumny, nieznoszący sprzeciwu mąż, który pracuje jako agent ubezpieczeniowy i próbuje zachować normalność, podkreślając, że jest amerykańskim obywatelem, pomimo że jego kraj robi ostry zwrot w kierunku faszyzmu, antysemityzmu i ksenofobicznego izolacjonizmu; Winona Ryder (serial HBO Kto się odważy) jako Evelyn Finkel, niezamężna, starsza siostra Bess, która poświęciła najlepsze lata swojego życia, by opiekować się niedołężną matką i bardzo chce rozpocząć nowy rozdział w swoim życiu; John Turturro (serial HBO Długa noc) jako rabin Lionel Bengelsdorf, polityczny konserwatysta, który niedawno przeprowadził się z Charleston w Karolinie Południowej i wykorzystuje nadarzającą się okazję, by objąć prominentne stanowisko w przyszłym rządzie Lindbergha; Anthony Boyle (broadwayowska sztuka Harry Potter i przeklęte dziecko) jako Alvin Levin, wściekły na cały świat osierocony siostrzeniec Hermana, którego poczucie niesprawiedliwości społecznej i różnice w poglądach politycznych z wujem skłaniają go do wyjazdu z Newark, aby walczyć na terenie Europy; Azhy Robertson (Historia małżeńska) jako 10-letni Philip Levin, najmłodsze dziecko Levinów, który jest bardzo ciekawy świata i martwi się, że wszystko wokół niego ulega zmianie oraz Caleb Malis (Blood Widow) jako Sandy Levin, artystycznie uzdolniony, nastoletni syn Levinów, który buntuje się przeciwko rodzicom i jest coraz bardziej zafascynowany postacią Lindbergha. W rolach drugoplanowych zobaczymy Davida Krumholtza (serial HBO Kroniki Times Square), Michaela Kostroffa (serial HBO Arcyoszust) oraz Jacoba Lavala (Team Marco).

Serial Spisek przeciwko Ameryce autorstwa Davida Simona i Eda Burnsa (seriale HBO Prawo ulicy oraz Generation Kill: Czas wojny), powstał na podstawie powieści Philipa Rotha. Obowiązki producentów wykonawczych pełnią: David Simon, Ed Burns, Nina K. Noble, Joe Roth, Megan Ellison, Sue Naegle, Susan Goldberg oraz Jeff Kirschenbaum. Współproducentami wykonawczymi są Philip Roth i Dennis Stratton. Spisek przeciwko Ameryce to siódmy projekt realizowany wspólnie przez HBO i spółkę produkcyjną Simon-Noble. Wcześniejsze produkcje to m.in. seriale Kto się odważy, Treme i Kroniki Times Square.

Premiera miniserialu Spisek przeciwko Ameryce (The Plot Against America) zaplanowana została w HBO i HBO GO na 17 marca. Odcinek pierwszy zostanie dodany do serwisu HBO GO nad ranem, równolegle z amerykańską premierą. Na antenie HBO emisja pierwszego odcinka odbędzie się o godzinie 3.00, natomiast powtórka zaplanowana została tego samego dnia na godzinę 20.10. Miniserial liczyć będzie 6 odcinków.

Opisy odcinków

Spisek przeciwko Ameryce, odcinek 1:

Przeddzień kampanii wyborczej w 1940 roku. W wyścigu o fotel prezydencki, obok Franklina Roosevelta, który pełni swój urząd od dwóch kadencji, nieoczekiwanie wyrasta polityczny outsider. Charles Lindbergh zdobył sławę jako lotnik, który 13 lat wcześniej samotnie przeleciał nad Atlantykiem. Ten wyczyn sprawił, że przez wielu rodaków uważany jest za jednego z największych amerykańskich bohaterów. Dla mieszkańców Weequahic, żydowskiej enklawy w Newark, punktem przełomowym w kampanii wyborczej Lindbergha stają się deklaracje złożone przez niego podczas wieców wyborczych. Niezależny kandydat obiecuje, że Stany Zjednoczone nie wezmą udziału w wojnie, która przetacza się przez Europę i zachowają neutralność wobec nazistowskich Niemiec i sił alianckich. Największe kontrowersje wzbudza jednak jego oświadczenie, że amerykańscy Żydzi podżegają do wojny i działają wbrew interesom Ameryki. Antysemityzm i ksenofobia znajdują żyzny grunt i wielu Amerykanów zaczyna podejrzliwie patrzeć się nie tylko na obcokrajowców, ale także swoich rodaków.

Kiedy rozpoczyna się akcja pierwszego odcinka Herman Levin (Morgan Spector) jest przekonany, że dostanie w pracy awans i zabiera swoją rodzinę, by obejrzeć nieruchomość w bardziej eleganckiej dzielnicy. Bess (Zoe Kazan) nie chce wyprowadzać się ze swojego domu, bo jest bardzo zżyta z lokalną żydowską społecznością i ma świadomość, że rosnąca popularność Lindbergha rozbudza w społeczeństwie antysemickie nastroje. Jej niezamężna siostra Evelyn (Winona Ryder) umawia się na randkę z żonatym kochankiem, co kończy się katastrofą, a niedługo potem ulega urokowi znanego lokalnego rabina Lionela Bengelsdorfa (John Turturro). Alvin Levin (Anthony Boyle) jest sierotą wychowywanym przez wuja Hermana (Spector), który ostro wypomina mu utratę pracy. Chłopak chce zemścić się za krzywdy doznane przez przyjaciela.

Spisek przeciwko Ameryce, odcinek 2:

Lindbergh prowadzi swoją kampanię na terenie całych Stanów Zjednoczonych i zdobywa coraz większą popularność. Jego kandydaturę zaczyna popierać nawet część członków rodziny Levinów. Rabin Bengelsdorf (Turturro) oraz jego kochanka i asystentka Evelyn (Ryder) zaczynają odgrywać coraz większą rolę w sztabie wyborczym Lindbergha, a oczarowany słynnym lotnikiem, jego urokiem i historią Sandy (Caleb Malis) wszczyna rebelię w rodzinie demokratów popierających Nowy Ład. Alvin (Anthony Boyle) musi dokonać rachunku sumienia, by podjąć decyzję, czy chce pracować dla lokalnego potentata nieruchomości, który buduje w okolicy nowe domy, czy woli podjąć ryzyko i wybrać otwartą walkę z faszystami, którzy zdobywają coraz większą popularność na całym świecie.


Polecamy również

Film „Wściekły byk” ponownie dostępny w ofercie HBO GO Polska

Premiery w ofercie Netflix Polska – 22 stycznia 2020

KOMENTARZE:

Dodaj komentarz

Loading Disqus Comments ...
banner