Wiatr. Thriller dokumentalny otworzy w niedzielę Krakowski Festiwal Filmowy, a 7 lipca będzie miał premierę w HBO i HBO GO

Facebooktwitter

hbo wiatr poster-top
Wiatr
thriller dokumentalny to najnowszy dokument HBO Europe. W najbliższą niedzielę, 26 maja produkcja w reżyserii Michała Bielawskiego otworzy Krakowski Festiwal Filmowy. Premiera w HBO i HBO GO została zaplanowana na 7 lipca 2019r.

Najnowszy film dokumentalny HBO Europe Wiatr. Thriller dokumentalny pokazuje zmagania mieszkańców Podhala z potężnymi siłami natury. Halny pojawia się w okolicach Zakopanego kilka razy w roku, najczęściej wiosną i jesienią. Nigdy nie wiadomo, czy i kiedy przerodzi się w niszczycielski huragan, zmieniając wyjątkowo malownicze krajobrazy w pole walki z żywiołem, w której człowiek stoi na zdecydowanie słabszej pozycji.

hbo wiatr

hbo wiatr

Obraz w poruszający sposób dokumentuje wpływ halnego na życie mieszkańców Tatr. Wraz z nasilaniem się wiatru, budzą się lęki oraz potęgują się niecodzienne zachowania, policja odnotowuje więcej interwencji, podnosi się współczynnik samobójstw, a w szpitalnych salach pojawia się więcej pacjentów z dolegliwościami kardiologicznymi.

Obserwacja halnego to zaproszenie do rozmowy o wszystkim, co wykracza poza racjonalny porządek, okazja do powiedzenia o sprawach ulotnych i niezrozumiałych, to zaproszenie do wejścia w szczególny filmowy trans, w którym możliwe staje się dotknięcie niepoznanego – mówi Michał Bielawski, reżyser filmu. Chciałbym, aby poprowadzona przeze mnie w równoległy, intensyfikujący się sposób obserwacja bohaterów i ich zachowań otworzyła widzom dostęp do nieoczywistego i zaskakującego świata. By dzięki filmowi widz lepiej poznał mieszkańców Tatr, a także by w ich granicznych, wyjątkowych doświadczeniach odnalazł siebie i ukryty, ale uniwersalny lęk przed siłami natury.

 

W wielowątkowo prowadzonej obserwacji dokumentalnej poznajemy ludzi skazanych na działanie wiatru: Teresę, ciężko pracującą w lesie poetkę, która łączy w sobie hart ducha z wyjątkową wrażliwością; Staszka, energicznego bacę, głowę rodziny, który wiedzie życie blisko natury; Ewę, której pracą i pasją jest ratownictwo medyczne, oraz Tomka, meteorologa pracującego w oddalonej od ludzi stacji pomiarowej na Hali Gąsienicowej. Z intensywnych ludzkich zachowań reżyser przenosi uwagę na zmieniającą się naturę: wystraszone zwierzęta, stargane wiatrem drzewa, skłębione chmury majestatycznie przesuwające się nad Tatrami i formujące wały zwiastujące nadejście halnego.

hbo wiatr

hbo wiatr

Film powstał jako polsko-słowacka koprodukcja HBO Europe, Telemark, Peter Kerekes, Krakowskiego Biura Festiwalowego przy współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Slovak Film Fund.

Premiera telewizyjna filmu Wiatr. Thriller dokumentalny odbędzie się w niedzielę, 7 lipca w HBO i HBO GO.


Czytaj również:

Oferta Netflix Polska na czerwiec 2019 – planowane premiery – oficjalna lista filmów i seriali

Netflix: Orange is the New Black – ogłoszenie daty premiery i pierwsze zdjęcia z ostatniego sezonu

KOMENTARZE:

Dodaj komentarz

Loading Disqus Comments ...
banner