Na czym oglądać ofertę Netflixa w jakości UHD/4K, HDR, Dolby Vision i z dźwiękiem Dolby Atmos – lipiec 2017r.

Facebooktwitter
[Średnia ocena: 2.9]

[AKTUALIZACJA] Przy okazji publikacji zestawienia filmów i seriali dostępnych w ofercie Netflix Polska w jakości obrazu UHD/4K i HDR zaprezentowaliśmy listę urządzeń, które są wspierane przez Netflixa dla tej technologii.

Od tamtego czasu minęło już ponad 6 miesięcy, więc dziś prezentujemy aktualizację tej listy, wraz z uwzględnieniem technologii Dolby Vision oraz dźwięku Dolby Atmos, które też są wspierane przez Netflixa.

Do oglądania oferty Netflixa w jakości UHD/4K, HDR i Dolby Vision wymagane są oprócz stabilnego łącza internetowego o szybkości co najmniej 25 megabitów na sekundę urządzenia:

UHD/4K

HDR

  • TV UHD/4K: LG, Hisense, Vizio, Panasonic, Philips, Roku TV, Samsung, Sharp, Sony, Toshiba
  • Chromecast Ultra
  • Nvidia Shield i Nvidia Shield Pro
  • Roku Premiere+ oraz Roku Ultra
  • Xbox One S
  • telefon LG G6 (Android 5.0 i nowszy)
  • Playstation 4 Pro

Dolby Vision

  • TV UHD/4K: LG, Vizio, Roku TV
  • telefon LG G6 (Android 5.0 i nowszy)

Jeśli urządzenie wspiera jedną z powyższych technologii to zobaczymy, przy opisie tytułów widoczne logo netflix-hdr-1 lub netflix-dolby-vision2.

Technologia UHD (Ultra HD) / 4K to „… wysokiej jakości standard rozdzielczości filmów cyfrowych oraz grafiki komputerowej. Nazwa pochodzi od 4 tysięcy pikseli umieszczonych w pozycji horyzontalnej. 4K charakteryzuje się czterokrotnie większą liczbą pikseli w porównaniu do powszechnie używanej rozdzielczości Full HD oraz dziewięciokrotnie większą od High-Definition. …” [Wikipedia]

Obraz HDR (ang. High Dynamic Range image) – obraz o zakresie jasności (luminancji), porównywalnej do zakresu jasności widzianego przez człowieka. Zakres jasności definiowany jest jako stosunek najjaśniejszego punktu na obrazie do punktu najciemniejszego. [Wikipedia]

Technologia Dolby Vision różni się tym od HDR, iż potrafi przedstawić jasność materiału wideo niezależnie dla każdej klatki. HDR ustawia jednakową jasność materiału dla całego nagrania.

Netflix zaleca, by podczas zakupu telewizora z funkcją odtwarzania w jakości HDR zwracaj uwagę na te loga:

DolbyVision_Vert_black netflix-Ultra_HD_Premium

Jakość dźwięku Dolby Atmos to nowość nagraniach dostępnych w ofercie Netflixa. Na razie tylko jeden film jest dostępny z tą technologią – Okja (2017). Drugim filmem ze ścieżką dźwiękową Dolby Atmos będzie film BLAME! (2017) – ścieżka ta pojawi się już 28 lipca 2017r.

Kolejne filmy do których trafi Dolby Atmos to:

Notatnik śmierci (25 sierpnia)

Bright (grudzień 2017)

Kierowca (2017)

Dźwięk Dolby Atmos dostępny jest obecnie tylko na konsolach do gier Xbox One i Xbox One S.

Jeśli mamy system obsługujący dźwięk Dolby Atmos i korzystamy z planu Netflix „4 ekrany + Ultra HD” to przy opisie tytułów dostępnych z tym dźwiękiem będzie widoczne logo Dolby Atmos: netflix-dolby-atmos.

Aktualizacja: LG i Netflix wydały aktualizacje umożliwiającą uzyskanie dźwięku Dolby Atmos strumieniowo na modelach 2017 telewizorów OLED (modele: B7, C7, E7, G7 i W7).

Źródło: Materiały firmy Netflix Inc.

KOMENTARZE:

3 myśli nt. „Na czym oglądać ofertę Netflixa w jakości UHD/4K, HDR, Dolby Vision i z dźwiękiem Dolby Atmos – lipiec 2017r.

Dodaj komentarz

Loading Disqus Comments ...