Netflix: JIMEK i NOSPR – wyjątkowy koncert noworoczny “Niebo o północy” już jutro

Facebooktwitter

Netflix

Niesamowity audiowizualny koncert noworoczny muzyki z filmu Niebo o północy zadebiutuje już jutro o godzinie 18:00 na kanale YouTube Netflix Polska.

Jak połączyć się z kimś, od kogo dzielą nas lata świetlne? 3 stycznia 2021 r.  cały wszechświat będzie mógł usłyszeć niezwykły noworoczny koncert. Radzimir Dębski wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach zagrają muzykę z filmu Netflix Niebo o północy, skomponowaną przez nagrodzonego Oscarem Alexandre’a Desplata.  Premiera audiowizualnego widowiska rozpocznie się o godzinie 18:00 na kanale YouTube Netflix Polska, a sama kompozycja zostanie wysłana w kosmos.

Netflix

Netflix

Najnowszy film George’a Clooneya Niebo o północy to postapokaliptyczna opowieść o samotnym naukowcu, który za wszelką cenę stara się powstrzymać ekipę astronautów przed powrotem na Ziemię, gdzie doszło do tajemniczej katastrofy. To zachwycająca skalą produkcji, a zarazem bardzo intymna, opowieść o samotności, ludzkiej potrzebie kontaktu i nadziei.

W budowaniu tej atmosfery ogromną rolę odgrywa ścieżka dźwiękowa filmu, skomponowana przez dwukrotnego zdobywcę Oscara Alexandre’a Desplata („Kształt Wody”, „Grand Budapest Hotel”, „Harry Potter i Insygnia Śmierci”).

Już w najbliższą niedzielę każdy będzie mógł usłyszeć i zobaczyć jak ta pełna emocji muzyka wypełniła przestrzeń NOSPR – jednej z najbardziej spektakularnych sal koncertowych w Europie. Dopełnieniem warstwy muzycznej jest multimedialna scenografia, która pozwoli widzom przenieść się w świat filmu.

Muzyka to uniwersalny język, który jest w stanie dotrzeć w najodleglejsze zakątki świata. I wszechświata. Zaraz po premierze  – we współpracy z Centrum Nauki Kopernik – zapis dźwiękowy koncertu zostanie wysłany w kosmos. Sygnał będzie precyzyjnie skierowany w stronę jednej z egzoplanet, na której panują warunki zbliżone do tych na Ziemi. „Jest tam ktoś”? – pyta główny bohater filmu, próbując nawiązać połączenie ze stacją kosmiczną. Z pewnością o żadnej pustce nie ma mowy, gdy chociaż po jednej ze stron jest człowiek.

Netflix

JIMEK i NOSPR po raz pierwszy zagrają wspólnie muzykę filmową. – Hollywoodzka muzyka filmowa to coś, co zawsze we mnie grawitowało – mówi o projekcie Radzimir Dębski (JIMEK) – Praca z orkiestrą NOSPR i samo przebywanie w tych murach to metafizyczne przeżycie. Nie mogę uwierzyć, że udało mi się w tym roku w ogóle stanąć przed orkiestrą. Nawet nie zdawałem sobie sprawy jak się za muzyką na żywo stęskniłem, jak mi jej brakowało. 

Netflix

– Projekty z JIMKIEM są dla nas za każdym razem pewnym wyzwaniem. NOSPR znany jest już jednak z tego, że przekracza granice i eksperymentuje z muzyką – opisuje współpracę Ewa Bogusz-Moore, dyrektor NOSPR. –A tym razem zdobyliśmy się na to, żeby wysłać ją w kosmos – dodaje JIMEK.

Film „Niebo o północy” jest już dostępny na Netflix.O muzyce w filmie Niebo o północy”

Krajobraz dźwiękowy filmu został ukształtowany przez dwukrotnego zdobywcę Oscara, kompozytora Alexandre’a Desplata, który stworzył ścieżkę dźwiękową wyróżniającą się nie tylko bogatym brzmieniem, ale też swoją długością.

Muzyka jest postacią w tym filmie, ponieważ jego spora część jest bez słów – argumentuje Clooney. – Połowa filmu jest bez dialogów. Dlatego muzyka jest swego rodzaju dialogiem. Potrzebowaliśmy, żeby grała muzyka. Potrzebowaliśmy jej, żeby łatwiej nam było zrozumieć, co dzieje się w naszych głowach.

Kiedy zacząłem o tym rozmawiać z Alexandrem, powiedział:Chyba chcesz, żebym napisał koncert” – śmieje się Clooney. – A ja na to: „Tak, chcę, żebyś napisał koncert!”. I to właśnie zrobił. Rozumie emocje równie dobrze co inni znani mi kompozytorzy.

Desplat stworzył muzykę orkiestralną do kilku innych ikonicznych produkcji z udziałem Clooneya, między innymi „Syriany” i „Fantastycznego pana Lisa”.

Netflix

O filmie Niebo o północy”

Po tajemniczej katastrofie, która zdziesiątkowała ludność na całej planecie, przebywający w Arktyce naukowiec (George Clooney) próbuje ostrzec powracającą z odległej podróży kosmicznej astronautkę (Felicity Jones) oraz jej ekipę przed czyhającym na nich na Ziemi niebezpieczeństwem. Okazuje się, że nawet w obliczu zagłady ludzka potrzeba bliskości potrafi pokonać dzielące ich lata świetlne, aby połączyć dwójkę ocalałych.

Film w reżyserii George’a Clooneya według scenariusza Marka L. Smitha jest adaptacją uznanej przez krytyków postapokaliptycznej powieści Lily Brooks-Dalton „Dzień dobry, północy” z 2016 r.

Wśród gwiazdorskiej obsady znajdują się nominowana do Oscara Felicity Jones („Teoria wszystkiego”), nominowany do Złotego Globu David Oyelowo („Selma”), nagrodzony statuetką Emmy Kyle Chandler („Friday Night Lights”) oraz nominowany do Oscara Demián Bichir („Lepsze życie”). W filmie występują również Tiffany Boone („Małe ogniska”), Ethan Peck, Sophie Rundle („Peaky Blinders”), Miriam Shor oraz ośmioletnia debiutantka Caoilinn Springall.

Do ekipy filmowej dołączyli wieloletni współpracownicy Clooneya, w tym kierownik zdjęć Martin Ruhe, scenograf Jim Bissell, kostiumografka Jenny Eagan, jak również kierownicy efektów specjalnych Matt Kasmir i Chris Lawrence, nagrodzony Oscarem montażysta Stephen Mirrione („Traffic”).

Alexandre Desplat
Dwukrotnie nagrodzony Oscarem Alexandre Desplat to jeden z najbardziej cenionych współczesnych kompozytorów filmowych. Stworzył muzykę do dzieł słynnych reżyserów, takich jak: Greta Gerwig, Wes Anderson, Guillermo del Toro, George Clooney, Kathryn Bigelow, Stephen Daldry, David Fincher, Stephen Frears, Tom Hooper, Ang Lee, Terrence Malick czy Angelina Jolie. Poza wspomnianymi dwoma Oscarami Desplat ma na koncie jedenaście nominacji do tej nagrody oraz dwa Złote Globy. Utwory Desplata mogliśmy usłyszeć m.in. w głośnym filmie „Kształt wody” Guillermo Del Toro, oglądając obie części „Harry’ego Pottera i Insygniów Śmierci”, „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”, „Grę tajemnic”, „Jak zostać królem”, „Operację Argo”, „Malowany welon” (za który dostał Złoty Glob), „Grand Budapest Hotel” (za który dostał w 2015 r. Oscara za najlepszą muzykę) oraz w komedii kryminalnej „Suburbicon” George’a Clooneya. Niedługo na ekrany trafi także musical animowany „Pinokio” w reżyserii Guillermo del Toro z muzyką jego autorstwa.

Radzimir Dębski (JIMEK)
Radzimir Dębski (JIMEK) to jeden z najbardziej intrygujących kompozytorów muzyki młodego pokolenia. Ma w swoim dorobku zarówno spektakularne symfoniczne opracowania muzyki hip-hopowej czy jazzowej, jak i własne utwory symfoniczne, w tym entuzjastycznie oceniony tren dla warszawskiego getta, skomponowany specjalnie na uroczystości związane z obchodami 75. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Jest laureatem Orła – nagrody przyznawanej przez Polską Akademię Filmową – za muzykę do filmu ,,Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” (reż. Maria Sadowska) w 2018 roku, nagrody im. Krzysztofa Komedy za muzykę do filmu ,,Atak paniki” (reż. Paweł Maślona) oraz Transatlantyk Best Polish Young Composer 2018. JIMEK jest również autorem muzyki do filmu ,,W lesie dziś nie zaśnie nikt” (reż. Bartosz M. Kowalski).

Netflix

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach
Jedna z czołowych polskich orkiestr symfonicznych. Zespół powstał w 1935 roku w Warszawie, po wojnie został przeniesiony do Katowic, gdzie do dzisiaj ma siedzibę. Od września 2018 roku dyrektorem naczelnym i programowym NOSPR jest Ewa Bogusz-Moore. We wrześniu 2019 roku funkcję pierwszego dyrygenta i dyrektora artystycznego objął Maestro Lawrence Foster.

Prócz nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia zespół ma w swoim dorobku ponad 200 albumów (za które otrzymał wiele prestiżowych nagród) i muzykę do niemal 200 filmów. Wraz z NOSPR występowało wielu znakomitych dyrygentów i solistów. Orkiestra koncertowała podczas licznych tournées i festiwali na całym świecie. Od kwietnia 2018 r. NOSPR jest członkiem organizacji ECHO, skupiającej najlepsze sale koncertowe Europy.


 

Polecamy również

Styczeń 2021 w ofercie HBO GO – nowe filmy i seriale – lista premier

🎉⛄Styczniowe premiery na Netflix Polska – planowane premiery – oficjalna lista filmów i seriali ⛄🎉

KOMENTARZE:

Dodaj komentarz

Loading Disqus Comments ...
banner