Netflix: Serial „Sex Education”, czyli jak w przystępny sposób podejmować trudne tematy

Facebooktwitter

Podczas zorganizowanej niedawno w Londynie dyskusji twórcy serialu rozmawiali o zaprezentowanym w nim wątku napastowania seksualnego oraz o roli koordynatorów ds. intymności.

Serial oryginalny Netflix pt. „Sex Education” już od swojej premiery w 2019 r. był chwalony za naturalne i swobodne podejście do kwestii seksu. W sezonie drugim, który widzom na całym świecie udostępniono 17 stycznia, zmierzono się z kolejnym tematem tabu, jakim jest problem napastowania seksualnego.

Ten wątek był szeroko komentowany podczas ożywionej dyskusji zorganizowanej w ubiegłym miesiącu w londyńskim Covent Garden Hotel. Jej moderatorką była dziennikarka i edukatorka seksualna Alix Fox, a wśród uczestników znaleźli się między innymi twórczyni serialu Laurie Nunn, aktorka Emma Mackey, która wciela się w rolę Maeve, a także koordynatorka ds. intymności Kat Hardman.

„Nikt w ekipie nie miał wątpliwości, że robimy coś naprawdę ważnego. Młode kobiety — ale oczywiście nie tylko one — muszą wiedzieć, że osoby, które doświadczyły podobnych sytuacji, nie są pozostawione same sobie” — powiedziała Mackey.

Grana przez aktorkę Maeve była dla serialowej Aimee (w tej roli Aimee Lou Wood), która w środku dnia, w zatłoczonym autobusie, padła ofiarą napastowania seksualnego, prawdziwą podporą w trudnych chwilach. Całe wydarzenie rozpoczęło się od prezentacji zapisu wideo z debaty dotyczącej tej sceny. Następnie odtworzono recytowany przez Erin May Kelly wiersz jej autorstwa, przez który poetka chce wlać w serca wszystkich odwagę potrzebną, aby „wsiąść do autobusu”.

Nunn, która oparła ten wątek na swoich osobistych doświadczeniach, powiedziała, że spotkał się on „ze zdecydowanie pozytywnym przyjęciem”.

„Dzięki zasięgowi serwisów takich jak Netflix można pokazać ludziom, jakie zachowania stanowią napastowanie seksualne. Nie chodzi o klasyfikowanie i wskazywanie, że to jest gorsze, a to — lepsze, lecz o rozwinięcie poczucia sprawczości. Uważam, że to całkiem słuszne założenie: skonstruować fabułę w taki sposób, aby ludzie zaczęli mówić o tego rodzaju rzeczach i nie odczuwali przy tym skrępowania” — dodała Nunn.

Podobne opinie dało się słyszeć na spotkaniu, w którym wzięło udział ponad 60 osób. Wśród nich znaleźli się studenci i studentki z alma mater Nunn, czyli National Film and Television School, oraz przedstawiciele prężnie działających w Zjednoczonym Królestwie organizacji charytatywnych, takich jak National Society for the Prevention of Cruelty to Children (NSPCC), Rape Crisis England & Wales, która stawia sobie za cel podnoszenie świadomości na temat przemocy seksualnej, Brook, która oferuje usługi i szkolenia z zakresu zdrowia reprodukcyjnego, oraz The Prince’s Trust, której pracownicy pomagają młodym ludziom wychodzić z życiowych zakrętów.

Zdjęcie grających w serialu „Sex Education” Aimee Lou Wood i Emmy Mackey. Fot.: Sam Taylor/Netflix

Według Alix Fox cały serial, a historia Aimee w szczególności, zasługuje na wyjątkowe uznanie, ponieważ pokazuje, że napastowanie seksualne nie musi wcale przybierać formy agresywnych i brutalnych zachowań. „Bardzo to do mnie przemawia. I myślę, że do wielu osób również. Nie da się przecenić roli, jaką serial »Sex Education« odgrywa w tej niezwykle potrzebnej debacie” — powiedziała Fox.

Oprócz trudnego tematu napastowania dyskutanci poruszali także bardziej przyjemne kwestie, takie jak te związane z kobiecą seksualnością i podejściem kobiet do seksu, które to wątki są w swobodny sposób podejmowane w serialu „Sex Education”. „Wydaje mi się, że nawet ze swoją mamą rozmawiam o tych sprawach o wiele bardziej otwarcie niż do tej pory. Serial »Sex Education« pokazuje, że to wcale nie jest takie straszne” — powiedziała Mackey.

Tego rodzaju szczere dyskusje nie muszą być oczywiście udziałem wyłącznie przyjaciół i członków rodziny. Hardman z uznaniem wypowiadała się o decyzji o zaangażowaniu — od samego początku pracy nad serialem — koordynatorów ds. intymności pomagających aktorom i członkom ekipy produkcyjnej prowadzić takie rozmowy.

„W przypadku serialu traktującego o seksie, płynących z niego przyjemnościach i skomplikowanej naturze sfery seksualnej szczególnie ważne jest, aby nasi aktorzy czuli się naprawdę bezpiecznie” — powiedziała Hardman.

Uczestnikom wydarzenia podobało się również, że tematy, które zazwyczaj budzą wiele emocji, zostały na nim omówione w sposób swobodny i nieskrępowany. Doktor Lisa Thornhill, pracująca w Lucy Faithfull Foundation specjalistka zajmująca się problemem wykorzystywania seksualnego dzieci, powiedziała, że stanowiło ono „wyjątkową okazję do rozmowy o trudnych problemach w przystępny sposób”.


Sex Education (2018) | serial, sezon 1-2 | UHD, 4K, HDR, Dolby Vision  | polskie napisy i lektor

Opis Netflix: Nieśmiały Otis o seksie wie naprawdę wiele — w końcu jego mama jest terapeutką. Zbuntowana Maeve proponuje mu więc udzielanie seksporad w szkole.

Na ekranie Gillian Anderson („Z Archiwum X”, „Upadek” ) i Asa Butterfield („Hugo i jego wynalazek”, „Gra Endera”).

 

Sezon 1.: 8 odcinków – Nieśmiały Otis o seksie wie naprawdę wiele — w końcu jego mama jest terapeutką. Zbuntowana Maeve proponuje mu więc udzielanie seksporad w szkole.

Sezon 2.: 8 odcinków od 17.01.2020 – Otis wreszcie nieco się rozluźnia — być może nawet za bardzo. W międzyczasie do licznych osobistych problemów uczniów dochodzi szkolna epidemia chlamydii.

 

W rolach głównych: Asa Butterfield, Gillian Anderson, Ncuti Gatwa
Twórcy: Laurie Nunn

Gatunki: Seriale i programy dla nastolatków, Brytyjskie seriale i programy, Dramaty telewizyjne, Seriale komediowe
Kategorie: Sprośny, Uczuciowy, Prześmiewczy


Polecamy również

Netflix: To nie jest OK – oficjalny zwiastun nowego serialu

Premiery i aktualizacje w ofercie Netflix Polska – 17-19 lutego

KOMENTARZE:

Dodaj komentarz

Loading Disqus Comments ...
banner