“Dwie matki” i “Ciche dziedzictwo” – dwa nowe filmy dokumentalne HBO Europe zadebiutują w marcu w ofercie HBO GO

Facebooktwitter

hbo go filmy

Dwa najnowsze filmy dokumentalne produkcji HBO Europe, Dwie matki i Ciche dziedzictwo, stawiają w centrum kobiety i przyglądają się trudnym sytuacjom, przed którym życie stawia wszystkie bohaterki. Premiera obu produkcji zaplanowana została w serwisie HBO GO na marzec.

Węgierski film dokumentalny HBO Europe Dwie matki to kameralna opowieść o miłości i wolności. Film skupia się na historii nieheteronormatywnej pary, która podjęła decyzję o adopcji dziecka. Virág, była węgierska posłanka, oraz muzyczka Nóra decydują się na ten krok, mając świadomość, jak trudno jest na Węgrzech parom jednopłciowym powiększyć rodzinę.

hbo go filmy

W miarę jak klimat polityczny Węgier coraz bardziej się radykalizuje, Virág, była posłanka Zielonych, traci wiarę w demokratyczny parlament i wycofuje się z polityki. Ona i jej partnerka Nóra postanawiają adoptować dziecko i skupić się na budowaniu rodziny. W dokumencie reżyserki Asia Dér i Sári Haragonics towarzyszą obu bohaterkom w trakcie długiego i ostatecznie zakończonego sukcesem procesu adopcyjnego. Kobiety przywożą do domu córeczkę, dziewczynkę romskiego pochodzenia. Virág od razu ustawia się w roli matki, Nóra natomiast mierzy się z problemem zdefiniowania swojej roli w rodzinie, przez co zaczyna narastać między nimi napięcie. Kiedy rosnąca w kraju fala nienawiści i homofobii zaczyna dotykać także ich rodzinę i osiąga swój punkt krytyczny, kobiety stają przed trudną decyzją i muszą zdecydować, czy opuścić Węgry.

hbo go filmy

Film został wyprodukowany przez spółkę Campfilm (Powrót to Epipo, The Euphoria of Being, Cain’s Children), jego współproducentem jest HBO Europe we współpracy z Match Frame Productions. Obowiązki producentów dokumentu pełnią Sára László i Marcell Gerő z ramienia spółki Campfilm, a współproducentką jest Noémi Veronika Szakonyi z Match Frame Productions. Producentkami wykonawczymi z ramienia HBO Europe są Hanka Kastelicová i Anna Závorszky. Proces postprodukcji dokumentu Dwie matki odbył się przy wsparciu Programu Dokumentów Filmowych Instytutu Sundance.  Dokument miał swoją światową premierę na zeszłorocznym festiwalu Hot Docs w Toronto i właśnie otrzymał Specjalne Wyróżnienie na Międzynarodowym festiwalu Filmów Dokumentalnych w Budapeszcie.

Premiera filmu Dwie matki (Her Mothers) odbędzie się 11 marca w HBO GO.


 

Ciche dziedzictwo to bułgarski film dokumentalny HBO Europe. Opowiada o sile rodziny, dojrzewaniu i braniu na siebie odpowiedzialności, w trudnej sytuacji, gdy matka i córka stają przed największym wyzwaniem w życiu.

hbo go filmy

Tanya, jest wspaniałomyślną i mocno wspierającą nauczycielką w szkole dla głuchoniemych dzieci, którą sama założyła. Kiedy okazuje się, że jest poważnie chora, jej całe życie wywraca się do góry nogami. Kobieta musi zmienić w nim wszystko. W tej sytuacji jej córka Kathy natychmiast postanawia zająć miejsce matki i nie tylko poprowadzić szkołę, ale także zaopiekować się swoją nastoletnią siostrą. Dla dwudziestolatki bez dużego doświadczenia to wielka próba życiowa. Czy siła rodziny i przyjaźni wystarczy, by matka i córka przezwyciężyły te przeciwności losu?

Reżyserką dokumentu jest Petya Nakova, która razem z Ognianem Statelovem jest odpowiedzialna za scenariusz. Producentką obrazu jest Katya Trichkova. Obowiązki producentki wykonawczej ze strony HBO Europe pełniła Hanka Kastelicova. Współproducentami są: Krastio Lambrev, Ivan Andreev, Adnrea Stanoeva, a producentem kreatywnym Tonislav Christov. Film jest koprodukcją HBO Europe oraz Contrast Films.

Premiera filmu Ciche dziedzictwo (Silent Legacy (aka. Tiho Nasledstvo)) odbędzie się 23 marca w HBO GO.


 

Polecamy również

Już w kwietniu czwarty sezon serialu „Opowieść podręcznej” trafi do oferty HBO GO

Netflix inwestuje w nowe pokolenie kobiet branży filmowej

KOMENTARZE:

Dodaj komentarz

Loading Disqus Comments ...
banner