Mały topór – antologia filmów Steve’a McQueena debiutuje dziś w ofercie HBO GO

Facebooktwitter

hbo go filmy

Antologia Mały topór (Small Axe) to pięć filmów w reżyserii zdobywcy Oscara Steve’a McQueena, opowiadających o afrokaraibskiej społeczności mieszkającej w Londynie. Pierwszy film już od dzisiaj, tj. 16 listopada, dostępny jest w HBO GO.

Bohaterami filmów wchodzących w skład antologii Mały topór, których akcja toczy się od późnych lat 60. do połowy lat 80. XX wieku, są członkowie londyńskiej afrokaraibskiej społeczności, którzy pomimo panującego rasizmu oraz dyskryminacji uporem i wytrwałością ukształtowali swoje życie. Wydarzenia wszystkich części antologii osadzone są w przeszłości, ale poruszane w nich wątki nadal pozostają aktualne. Mały topór to pochwała radości, piękna, miłości, przyjaźni, więzi rodzinnych, muzyki oraz kuchni afrokaraibskiej społeczności, a każdy film w inny sposób podkreśla ich sukcesy, niosąc nadzieję i optymizm.

Jak wyjaśnia Steve McQueen: „Pomysł na antologię Mały topór narodził się 11 lat temu. Początkowo miał być to serial telewizyjny, ale potem uświadomiłem sobie, że każda z tych historii może stać się niezależnym filmem będącym częścią większego cyklu. Bohaterami antologii filmowej są członkowie afrokaraibskiej społeczności w Londynie. W kolejnych odsłonach poznajemy ich doświadczenia, które potwierdzają, że pomimo wielu przeciwności, udało się im osiągnąć w życiu ogromny sukces”.

hbo go filmy

„Pomimo, że akcja wszystkich pięciu filmów jest osadzona od późnych lat 60. do połowy lat 80., poruszane w nich problemy nic nie straciły ze swojej aktualności. Wątki są osadzone w przeszłości, ale można równie dobrze odnieść je do naszej teraźniejszości. Są bardzo celnym komentarzem na temat naszej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, do której dążymy” – dodał McQueen.

hbo go filmy

Autorem antologii Mały topór jest Steve McQueen, który odpowiada za reżyserię oraz scenariusz. Współscenarzystami są Alastair Siddons oraz Courttia Newland. Obowiązki producentów wykonawczych pełnią Tracey Scoffield i David Tanner ze strony Turbine Studios oraz Steve McQueen w imieniu spółki Lammas Park. Serial wyprodukowali Mike Elliot ze spółki EMU Films dla Turbine i Anita Overland. Producentem wykonawczym ze strony BBC są Lucy Richer oraz Rose Garnett.

Pierwszy film antologii Mały topór (Small Axe) od dzisiaj, tj. 16 listopada, jest już dostępny w HBO GO. Premiery kolejnych filmów odbywać się będą co tydzień, w poniedziałki.


 

Polecamy również

Netflixowe lifehacki – sztuczki klawiaturowe

Witamy w Czeczenii – prezentowany i doceniany na festiwalach dokument HBO zadebiutuje 15 listopada w HBO GO

KOMENTARZE:

Dodaj komentarz

Loading Disqus Comments ...
banner