Margaret Atwood. Słowo to siła – nowy film dokumentalny o poetce i pisarce zadebiutuje w marcu w ofercie HBO GO i HBO

Facebooktwitter

hbo go filmy

Sukces telewizyjnej adaptacji powieści Opowieść podręcznej sprawił, że Margaret Atwood stała się powszechnie znaną autorką. Film dokumentalny Margaret Atwood. Słowo to siła przedstawia portret tej niezwykłej kobiety i pisarki. Premiera produkcji odbędzie się w poniedziałek, 1 marca w HBO GO.

Dorobek poetki i pisarki Margaret Atwood nigdy nie był bardziej aktualny niż w obecnych czasach. Stała się powszechnie znana dzięki ogromnej popularności telewizyjnej ekranizacji powieści Opowieść podręcznej, ale niewiele osób zna kobietę i pisarkę, która ją napisała i zawsze zdaje się wiedzieć, co czeka nas w przyszłości. Poznajemy ją bliżej dzięki twórcom dokumentu Margaret Atwood. Słowo to siła.

hbo go filmy

Filmowcy towarzyszyli jej z kamerą przez 12 miesięcy. Dokument jest kameralnym zapisem międzynarodowych podróży Atwood, podczas których przemawiała publicznie wraz ze swoim partnerem Graemem Gibsonem. Wszędzie entuzjastycznie witana przez tłum ludzi w bardzo różnym wieku – sala w Chicago jest pełna studentów, wierni czytelnicy czekają na pisarkę na festiwalu książek w Walii, a w Amsterdamie czekają na nią działacze na rzecz praw człowieka. Atwood odwiedza Harvard, który stał się dla niej źródłem inspiracji i miejscem, w którym toczy się akcja powieści Opowieść podręcznej oraz powstałego na jej podstawie serialu. Na terenie uczelni spotyka się z odtwórczynią głównej roli – aktorką Elisabeth Moss i kostiumolożką Ane Crabtree, która nie tylko zaprojektowała charakterystyczne czerwone stroje zakładane przez kobiety podczas feministycznych protestów na całym świecie, ale także kostiumy do serialu HBO Westworld.

hbo go filmy

Dokument opowiada także o życiu Atwood – okresie jej dorastania w kanadyjskiej głuszy, nauce w domu, w którym nie było telewizora, poetyckim debiucie na Uniwersytecie Harvarda, gdzie poznała swojego partnera Graeme’a Gibsona i jego działalności politycznej. Twórcy dokumentu analizują i zestawiają z życiem bohaterów motywy z najważniejszych powieści Atwood. Wyjaśniają też, jakie prywatne wydarzenia i czynniki społeczne stały się inspiracją dla jej twórczości. O życiu prywatnym pisarki opowiadają jej najbliżsi przyjaciele, członkowie rodziny oraz sama bohaterka.

Dokument Margaret Atwood. Słowo to siła wyreżyserowali Nancy Lang i Peter Raymont, którzy są także jego producentami. Obowiązki producentów wykonawczych pełnią Peter Pearson i Steve Ord, a Stephen Paniccia jest producentem nadzorującym. Materiał zmontowały Cathy Gulkin and Kathryn Lyons. Operatorem obrazu jest John Westheuser. W filmie, oprócz Margaret Atwood, zobaczymy między innymi Graeme’a Gibsona, Ane Crabtree, Elisabeth Moss raz Sarah Polley. Poezję i prozę Atwood czyta Tatiana Maslany.

„To były niezwykłe, choć trochę przerażające dwa lata. Jeździliśmy po całym świecie z kamerą za Margaret i Graemem, starając się nadążyć za niezwykle ciekawą świata, energiczną parą, próbując zrozumieć tajemnicę ich sukcesu jako pisarzy oraz wpływowych osób publicznych. Przyjęli nas bardzo serdecznie, zaprosili na rodzinne wakacje – rejs wokół Islandii, oraz do swojego letniego domu na wyspie Pelee, wpuścili nas do swojej kuchni w Toronto, gdzie przekomarzali się z nami jak para młodych kochanków. To dla nas zaszczyt, że zostaliśmy zaproszeni do ich świata. Poznaliśmy ich rodzinę, najbliższych przyjaciół i współpracowników, który są czasem tymi samymi osobami. Czytaliśmy i wracaliśmy do wielu ich książek. Pokonaliśmy strach i wstyd, żeby lepiej ich poznać. W naszym dokumencie łączymy dwa wątki: ich wspólne podróże po całym świecie, podczas których Margaret przemawia publicznie i podpisuje książki podczas spotkań w Ameryce Północnej i Europie, oraz wspólne poznawanie historii ich życia” – mówią Nancy Lang i Peter Raymont.

Dorobek Margaret Atwood obejmuje 16 powieści, 17 tomów poezji, 10 zbiorów opowiadań, osiem książek dla dzieci i cykl komiksów. Ekranizacja jej dystopijnej powieści Opowieść podręcznej zdobyła osiem nagród Emmy, w tym statuetkę dla najlepszego serialu obyczajowego. Margaret Atwood pisze od ponad sześciu dekad, ale stała się kultową pisarką naszych czasów dopiero w wieku 78 lat. Czytelnicy sięgają po jej powieści, kiedy widzą, że polityka zaczyna zmierzać w kierunku autorytaryzmu, są świadkami szybkiego rozwoju technologii i powolnej katastrofy wywołanej przez zmiany klimatyczne. Jej poezja i powieści mówią o przetrwaniu, ale są także narzędziem, które pozwala nam przetrwać. Testamenty, czyli długo oczekiwany sequel Opowieści podręcznej był jedną z powieści, która została wyróżniona w 2019 roku literacką Nagrodą Bookera. Inspiracją do jej napisania był dla pisarki „świat, w którym żyjemy”.

Premiera filmu dokumentalnego Margaret Atwood. Słowo to siła (Margaret Atwood: A Word After a Word After a Word) odbędzie się 1 marca w HBO GO. Premierowa emisja na antenie HBO zaplanowana została na 25 marca na godzinę 22:35.

Wszystkie sezony serialu Opowieść podręcznej dostępne są w serwisie HBO GO.


 

Polecamy również

Netflix: „Armia umarłych” – zapowiedź nowego filmu Zacka Snydera

Witamy w Utmark – nowy norweski serial komediowy HBO Europe zadebiutuje w ofercie HBO GO już w kwietniu

KOMENTARZE:

Dodaj komentarz

Loading Disqus Comments ...
banner