Netflix: Imelda Staunton, Olivia Colman i Claire Foy łączą siły w finałowym odcinku serialu “The Crown”

Facebooktwitter

Netflix seriale

Imelda Staunton, Olivia Colman i Claire Foy łączą siły w finałowym odcinku The Crown. Ostatnia część serialu The Crown debiutuje na Netflix już dziś – w czwartek 14 grudnia.

Claire Foy (sezony 1-2), Olivia Colman (sezony 3-4) i Imelda Staunton (sezony 5-6) wystąpią w ostatnim odcinku 6. sezonu The Crown, który zadebiutował dzisiaj na Netflix i stanowi zakończenie kultowej serii o rodzinie królewskiej.

W tym ostatnim odcinku, wraz z odejściem siostry i matki, nadchodzącym złotym jubileuszem i zatwierdzeniu małżeństwa księcia Karola i Camilli, królowa zaczyna zastanawiać się nad swoim panowaniem i tym, co jest najlepsze dla przyszłości monarchii.

Reżyser finałowego odcinka, Stephen Daldry: Dla mnie osobiście niezwykłą rzeczą w odcinku dziesiątym jest to, że dotyczy on kwestii sukcesji i skupia się na samej królowej. Widzimy w nim jak rozmyśla nad tym, co straciła, aby zostać królową, z czego musiała zrezygnować, jak wyglądały relacje z jej bliskimi oraz jak mogłoby wyglądać jej życie, gdyby sprawy potoczyły się inaczej.

Druga część finałowej serii The Crown zadebiutowała na platformie Netflix w czwartek, 14 grudnia i tym samym zakończyła sagę o rodzinie królewskiej – pierwszego globalnego serialu Netflix, który został wyprodukowany i nakręcony w Wielkiej Brytanii.

Od momentu swojego debiutu na platformie Netflix w 2016 roku, serial “The Crown” zdobył ogromne uznanie, zgarniając aż 143 nagrody spośród 341 nominacji. W 2021 roku ten wybitny dramat wpisał się do historii, triumfując w wszystkich siedmiu głównych kategoriach na ceremonii wręczenia nagród Emmy. W minionym tygodniu “The Crown”  osiągnął kolejny historyczny sukces, stając się pierwszym serialem, który otrzymał nominację do Złotych Globów w kategorii “Najlepszy Serial Dramatyczny” za każdy powstały sezon.

O serialu The Crown:

Oparty na wydarzeniach historycznych serial przedstawia historię królowej Elżbiety II oraz polityczne i osobiste losy, które ukształtowały jej panowanie.

Wciąż nie mogąc pogodzić się ze śmiercią matki, książę William powraca do Eton, gdzie ląduje w centrum zainteresowania młodych fanek poruszonych jego niełatwą sytuacją. Trudności w dostosowaniu się do nowej rzeczywistości prowadzą do napięć w relacjach z rodziną, która równocześnie stara się wspierać młodego dziedzica w odnalezieniu swojej własnej ścieżki w meandrach mechanizmów rządzących światem wokół niego.

Książę William kontynuuje swoją edukację na Uniwersytecie St. Andrew, a jego konflikt pomiędzy prywatnym życiem, a rolą urzędnika państwowego trwa. William próbuje odnaleźć równowagę pomiędzy studiami, a ograniczeniami związanymi ze swoim stanowiskiem i stałą obecnością zastępów ochroniarzy. Jego wytrwałość jest wystawiona na próbę, gdy zakochuje się w jednej z najbardziej pożądanych studentek na kampusie: Kate Middleton.

Księżniczka Małgorzata doznaje udaru, co zmuszą ją do wprowadzenia drastycznych zmian w swoim dotychczasowym stylu życia. W miarę pogarszania się jej zdrowia, myśli powracają do pewnego sekretnego wieczoru spędzonego z siostrą podczas największej imprezy w historii: Dnia Zwycięstwa w Europie, 8 maja 1945 roku. Wspomnienia tamtej pamiętnej nocy, dzięki którym poznała siostrę od innej strony, przynoszą jej radość w ostatnich dniach życia.

Śmierć siostry oraz matki, Złoty Jubileusz panowania oraz zatwierdzenie małżeństwa księcia Karola i Camilli skłaniają królową do refleksji nad istotą swojej roli, a w ostateczności też nad swoim dziedzictwem. Zbliżająca się dziewiąta dekada jej życia zmusza Elżbietę do głębokich przemyśleń i rozważań, co jest najlepsze dla przyszłości monarchii.

 

 

  • Data premiery: 16 listopada i 14 grudnia 2023, tylko w Netflixie
  • Format: 10 odcinków x 60 min [Część 1 – odcinki 1-4 / Część 2 – odcinki 5-10]
  • Twórca i scenarzysta: Peter Morgan Producenci wykonawczy: Peter Morgan, Suzanne Mackie, Andy Harries, Stephen Daldry, Matthew Byam Shaw oraz Robert Fox.
  • Obsada: Imelda Staunton (królowa Elżbieta II), Jonathan Pryce (książe Filip), Lesley Manville (księżniczka Małgorzata), Dominic West (książe Karol), Elizabeth Debicki (księżna Diana), Claudia Harrison (księżniczka Anna) oraz Olivia Williams (Camilla Parker Bowles). Oprócz nich zobaczymy: Bertie Carvel (premier Tony Blair), Salim Daw (Mohamed Al Fayed), Khalid Abdalla (Dodi Fayed), Rufus Kampa (książe William w części pierwszej), Ed McVey (książe William w części drugiej), Fflyn Edwardss (książe Harry w części pierwszej), Luther Ford (książe Harry w części drugiej), a także Meg Bellamy (Kate Middleton).


 

Trzy królowe – pożegnanie z kultowym serialem o brytyjskiej rodzinie królewskiej. Finałowy sezon The Crown jest już dostępny na Netflix.

Głównym paradoksem The Crown jest to, że królowa jest zarówno figurą, jak i człowiekiem. Jedno wymaga stałości i wyrzeczenia się siebie, a drugie wyklucza jedno i drugie.

Gdy tylko Elżbieta zostaje królową, Korona niesie ze sobą zestaw obowiązków, perspektyw i własnego ciężaru, co sprawia, że późniejsze relacje małżeńskie lub jakiekolwiek bliskie relacje rodzinne są niezwykle trudne. Nagle nie jesteś tylko siostrą czy żoną, jesteś królową i głową rodziny” – mówi Peter Morgan, scenarzysta i twórca serialu,

Przez sześć sezonów The Crown zadanie połączenia tych dwóch osobowości spadło na scenarzystę Morgana i trzy aktorki obsadzone w roli królowej na różnych etapach jej życia: Claire Foy, Olivię Colman i Imeldę Staunton. Przez siedem dekad królowa Elżbieta II była najsłynniejszą, najczęściej fotografowaną i najbardziej wpływową kobietą na świecie. Była głową państwa, “obrończynią wiary” narodu, jedyną trwałą postacią odpowiedzialną za prowadzenie swoich poddanych przez zawirowania lat powojennych i perypetie współczesności. Jednak dla kogoś, kogo publiczna twarz była tak dobrze znana, jej prywatna strona – jej charakter, jej słabości – pozostała nieprzejrzysta, nawet do jej śmierci w zeszłym roku. To do Morgana, w tandemie z Foy, Colman i Staunton, należało uczynienie z tej postaci człowieka.

  • Peter Morgan o koncepcji serialu: “Masz matkę i babcię, które muszą ukłonić się wnuczce, co zasadniczo zmienia strukturę władzy w sposób, który może być wyzwaniem dla obu stron. Pomyślałem, że to interesująca koncepcja, ponieważ jest to rodzina jak każda inna, a jednocześnie jest niepodobna do niczego innego. Tak więc emocje wydają się nam znajome, ale antropologia jest zupełnie inna. Ponieważ w tej rodzinie jest Korona, zmienia ona strukturę wszystkiego”.
  • Claire Foy o swojej roli i kluczowej dla niej scenie z drugiego sezon, która pozwoliła jej lepiej zrozumieć swoją postać: “Łatwo jest myśleć, że Elżbieta nie popełnia błędów i nie jest spontaniczna. Jest bardzo opanowaną osobą, ale jednocześnie jest podatna na zazdrość lub chęć wyrwania się z systemu tak samo jak wszyscy inni. Wybór tańca z Nkrumah (prezydentem Ghany Kwame Nkrumah) to znak, że jest zdolna do dokonywania bardzo interesujących wyborów. W tamtym czasie było to niezwykle odważne i śmiałe posunięcie”.
  • Olivia Colman o relacji z Karolem, którą obserwowaliśmy w sezonach 3-4: “Myślę, że królowa chce go chronić, ale jednocześnie zależy jej, aby zdał sobie sprawę z tego, że jest następny w kolejce do tronu i w taki sposób będzie wyglądać jego życie”. O swojej postaci mówi tak: “Elżbieta wciąż się uczy – jak każdy człowiek. Uczy się nowego klimatu społecznego i próbuje zrozumieć, gdzie znajduje się jej monarchia i jakie nastawienie do niej mają jej poddani”.
  • Imleda o przygotowaniu do roli: “Po raz pierwszy w latach 90. ludzie zaczęli przyglądać się i badać, co dzieje się w królewskim pałacu o wiele bardziej, niż zrobiliby to, w sezonach z Claire Foy. W latach 90. ludzie znacznie bardziej ingerowali w ich życie, więc to także kolejna kwestia. Przygotowując się do roli miałam do dyspozycji wszystkie znane fakty, ale chciałam wypracować sobie drogę do poznania tej postaci. W końcu mówimy tu o prawdziwej osobie, chodź same sceny to fikcja”.

 

Polecamy również

Netflix: Bridgertonowie powracają w ekscytującym sezonie 3. Mamy zapowiedź premiery i zdjęcia z planu

”Kevin sam w domu”, „Szklana pułapka” i najnowszy „Indiana Jones” – taki zestaw na Święta tylko w ofercie Disney+

KOMENTARZE:

Dodaj komentarz

Loading Disqus Comments ...
banner