Netflix wspiera przyszłych showrunnerów z całego świata

Facebooktwitter


RPA, Włochy, Turcja, Niemcy, Francja i Egipt. Jedenastu scenarzystów z sześciu krajów przybyło w listopadzie do Amsterdamu na pierwsze grupowe warsztaty kreatywne Netflix dla showrunnerów.

Przez dwa i pół dnia scenarzyści uczestniczyli w rozmaitych sesjach na temat procesu kreatywnego, od pokoju scenarzystów po postprodukcję.

Warsztaty rozpoczęły się od prywatnej kolacji zorganizowanej przez Kelly Luegenbiehl, wiceprezes ds. oryginalnych produkcji międzynarodowych. Wieczór zakończył się inspirującą przemową wygłoszoną przez Luegenbiehl, która zachęcała obecnych scenarzystów do zaufania swojej wizji twórczej.

Pierwszego dnia scenarzyści zostali zapoznani z pojęciem „showrunner”. Sesja ta obejmowała wszystkie aspekty tej pracy, od najlepszych strategii wybierania pracowników do pokoju scenarzystów po proces feedbacku, a w szczególności jak przyjmować wytyczne od dyrektorów kreatywnych i przekazywać uwagi innym scenarzystom na temat ich pracy. Scenarzyści spędzili również czas z dyrektorami kreatywnymi z Netflix, aby omówić proces twórczy w firmie Netflix.

Dzień drugi rozpoczął się od ćwiczenia, w trakcie którego scenarzyści stworzyli odcinek pilotażowy oraz rozpracowali cały 6-odcinkowy sezon. Zajęcia poprowadzili uznani showrunnerzy: Jason George („Narcos”) i Rina Mimoun („Everwood”). Następnie odbyła się dyskusja prowadzona przez M-K Kennedy z zespołu produkcji filmowej Netflix, która zapoznała uczestników z rolą showrunnera na etapach przedprodukcji i zdjęć głównych. Kennedy przekazała im cenne informacje na temat tego, jak wygląda praca na planie z perspektywy scenarzysty, co było bardzo pomocne, ponieważ wielu uczestników nie miało okazji odwiedzić planu zdjęciowego w swoich rodzinnych krajach.

Górny rząd: Portia Gumede (RPA), Nicole Norwood – dyrektor ds. oryginalnych produkcji międzynarodowych Netflix, Hamid Hlioua (Francja), Hatem ElKashef (Egipt), Mert Baykal (Turcja), Eileen Gibson Funke (konsultantka), Christopher Mack – dyrektor ds. talentów kreatywnych Netflix, Atasay Koç (Turcja).

Dolny rząd: Evren Sit (Turcja), Nicola Guaglianone (Włochy), Eleonora Trucchi (Włochy), Frédéric Garcia (Francja), Shady Abdul Latif (Egipt), Niko Schulz-Dornburg (Niemcy)

 

Następnie Leo de Wolff i Gillian Mackie, kolejno z działów postprodukcji i VFX firmy Netflix, przeprowadzili scenarzystów przez ostatnie etapy tworzenia serialu, w tym montaż, kolorystykę i efekty wizualne. Później Larry Tanz, wiceprezes ds. oryginalnych produkcji międzynarodowych Netflix, szczegółowo omówił zasady funkcjonowania serwisu Netflix. Na pożegnanie Netflix zorganizował profesjonalną sesję fotograficzną, aby uczestnicy mogli opublikować swoje zdjęcia portretowe w serwisie IMDB oraz używać ich do innych celów reklamowych.

Warsztaty w Amsterdamie wpisują się w strategię ekspansji firmy Netflix polegającej na tworzeniu treści w językach lokalnych. Wszyscy zaproszeni scenarzyści mieli już na swoim koncie pracę nad serialami oryginalnymi Netflix, między innymi włoskimi produkcjami „Rzymskie dziewczyny” i „Suburra: Serial”, „The Gift” z Turcji i dwoma serialami z Francji: „Śmiertelni”, którego premiera odbyła się niedawno, oraz nadchodzącego „The Eddy”.

„Jestem wdzięczna za warsztaty dla showrunnerów, ponieważ przypomniały mi, że praca scenarzysty to proces, który trwa, dopóki produkcja nie trafi na ekran. – powiedziała Evren Sit. Urodzona w Turcji Sit pracowała wcześniej nad tureckim serialem oryginalnym Netflix „The Gift”, którego globalna premiera odbędzie się 27 grudnia. – „Mam teraz więcej motywacji i wiedzy na temat tego, jak mogę uczestniczyć w całym procesie showrunningu”.

Chociaż były to pierwsze tego rodzaju warsztaty w Netflix, firma wielokrotnie udzielała wcześniej wsparcia początkującym showrunnerom z całego świata. „Dom kwiatów” to debiut telewizyjny Manolo Caro z Meksyku. „Sex Education” to pierwszy serial brytyjskiej scenarzystki Laurie Nunn. „Fauda” jest owocem współpracy Izraelczyków Liora Raza i Aviego Issacharoffa, którzy pracują obecnie nad drugim serialem dla serwisu Netflix, podobnie jak brytyjska aktorka i scenarzystka Charlie Covell, która napisała scenariusz do „The End of the F***ing World”. Z kolei małżeński zespół z Niemiec, Baran bo Odar i Jantje Friese, współtwórcy „Dark”, podpisali umowę z Netflix w 2018 roku.

„Wraz z poszerzaniem naszego portfolio lokalnych produkcji oryginalnych coraz ważniejsze staje się kształcenie i wspieranie talentów z naszych nowych rynków – powiedziała Nicole Norwood, dyrektor ds. oryginalnych produkcji międzynarodowych Netflix we Włoszech. – „Wierzymy, że ten program zapewni scenarzystom podstawy do rozpoczęcia kariery showrunnera i pomoże im w doskonaleniu swoich umiejętności, aby później mogli przekazać swoją wiedzę przyszłym pokoleniom scenarzystów”.

— Kate Stanhope (Kate Stanhope pracuje w zespole ds. komunikacji.)


Polecamy również

Netflix Polska: Premiery i aktualizacje w ofercie – 12 grudnia 2019

Oferta Netflix Polska na styczeń 2020 – planowane premiery – oficjalna lista filmów i seriali

KOMENTARZE:

Dodaj komentarz

Loading Disqus Comments ...
banner