Smarzowski na Showmax! Największe hity wybitnego reżysera trafiają na platformę

Facebooktwitter
[Średnia ocena: 2.3]

Showmax Polska: Wchodzący dziś do kin Kler jest na ustach całej Polski od kilku miesięcy. To kolejna wzbudzająca kontrowersje produkcja wybitnego reżysera, Wojciecha Smarzowskiego – zdobywcy 12 Złotych Orłów i 13 Złotych Lwów na przestrzeni 14 lat.

W swoich filmach zwykł brać na warsztat tematy na tyle niewygodne i trudne dla społeczeństwa, że większość woli o nich nie mówić. Właśnie dlatego filmografia Smarzowskiego to kategoria obowiązkowa dla każdego kinomana. Ci, którzy wybierają się na Kler, a nie widzieli wszystkich produkcji tego reżysera, mają jeszcze szansę nadrobić zaległości. Od dziś na Showmax Polska oglądać można 5 najgłośniejszych filmów Smarzowskiego – Wesele, Dom zły, Drogówka, Pod mocnym aniołem oraz Ksiądz!

Odkąd Wojciech Smarzowski zadebiutował w 2004 r. kultowym już dziś Weselem, wiadomo było, że jest to reżyser, który nieraz zaskoczy widza swoimi wnikliwymi spostrzeżeniami na temat polskiego „podwórka”. Po festiwalu krętactwa, zawiści i pijaństwa ukazanego w Weselu, twórca zaprezentował w 2009 r. najmroczniejszy ze swoich obrazów – Dom zły. Koszmar rozgrywający się w wiejskiej posiadłości w latach 80. niezmiennie przeszywa widzów grozą i zostawia w ich pamięci trwały, krwawy ślad. Wydawać mogłoby się, że zwiększenie spożycia napojów wyskokowych przez bohaterów kolejnego filmu, Drogówki (2013 r.), będzie sprzyjać rozluźnieniu atmosfery i poczuciu humoru. I choć w istocie początkowo widz otrzymuje pakiet zabawnych sytuacji z codziennej rutyny stróżów prawa, finał okazuje się o wiele bardziej gorzki. Skorumpowany świat układów, w którym dobro jest równoznaczne z koniecznością wyboru mniejszego zła, przeraża realizmem i sprawia, że na żołądku po raz kolejny ląduje ciężki, zimny głaz rozterek moralnych. Po Drogówce Smarzowski przedstawia widzom jeszcze bardziej dosłowny, brudny i przytłaczający obraz polskiego społeczeństwa w filmie Pod Mocnym Aniołem, opartym na książce Jerzego Pilcha. Dramat alkoholizmu został tu przedstawiony przez pryzmat losów staczającego się na dno butelki pisarza, który otacza się towarzystwem z marginesu społeczeństwa.

Po licznych kinowych sukcesach Wojciech Smarzowski podjął się również zadania stworzenia etiudy dla platformy Showmax. Tak właśnie powstał Ksiądz – krótka opowieść o duszpasterzu, który w obskurnym hoteliku doświadcza serii przerażających i komplikujących jego sytuację zbiegów okoliczności. Obraz był komediową przymiarką do obecnie pokazywanego w kinach Kleru. Dla superfanów – w Klerze będzie można zobaczyć scenę z tekstem znanym z Księdza. Kwestię wypowiada znana z SNL Polska Magda Smalara.

 

KOMENTARZE:

Dodaj komentarz

Loading Disqus Comments ...