Teatr Apollo – film dokumentalny HBO o kultowym teatrze na Manhattanie i jego niezwykłej historii debiutuje dzisiaj w HBO GO, emisja na antenie HBO 5 grudnia

Facebooktwitter


Teatr Apollo
to dokument HBO opowiadający fascynującą historię kultowego Apollo Theatre na Manhattanie. Film zawiera archiwalne nagrania występów oraz szereg rozmów z takimi artystami jak Angela Bassett, Patti LaBelle, Paul McCartney, Jamie Foxx czy Common. Film od 7 listopada dostępny jest już w ofercie HBO GO.

Dokument Teatr Apollo (The Apollo) w reżyserii zdobywcy Oscara i nagrody Emmy Rogera Rossa Williamsa jest zapisem niezwykle barwnej 85-letniej historii i współczesnych dokonań słynnego nowojorskiego teatru Apollo. Placówka, która była początkowo przystanią dla zmarginalizowanych artystów, stała się z czasem prawdziwą instytucją i symbolem emancypacji czarnoskórych twórców. W swoim dokumencie Williams analizuje nie tylko problemy wpisane w życie Afro-Amerykańskiej społeczności, ale także rolę, jaką sztuka odgrywa w ich walce o większe prawa i wkład teatru Apollo w kulturową dyskusję.

W dokumencie zobaczymy archiwalne nagrania występów muzycznych, kabaretowych i tanecznych, zarejestrowane za kulisami rozmowy z kierownictwem teatru oraz wywiady z tak znanymi artystami, jak Angela Bassett, Common, Jamie Foxx, Dough E. Fresh, Savion Glover, Patti LaBelle, Paul McCartney, Smokey Robinson czy Pharrell Williams. Twórcy filmu przedstawiają historię Apollo Theatre w kontekście aktualnych relacji rasowych w Ameryce, czyli tematu, który był głównym motywem multimedialnej adaptacji głośnej powieści Ta-Nehisi Coatesa Between the World and Me wystawionej na scenie głównej teatru.

Aby opowiedzieć barwną historię teatru, Williams zaprosił przed kamerę wielu gości – członków społeczności z Harlemu, wiernych widzów, takich jak Eva Isaac i szarą eminencję teatru, czyli historyka i przewodnika Billy’ego Mitchella, który pracuje w nim od przeszło 50 lat i zdobył nawet przydomek „Pan Apollo”. W dokumencie usłyszymy komentarze wielu znanych dziennikarzy, historyków i wybitnych osobowości naszych czasów, w tym dziennikarza Herba Boyda, pisarza Ta-Nehisi Coatesa, historyczki kultury Farah Griffin, prezeski i dyrektorki zarządzającej Apollo Theater Jonelle Procope, producentki wykonawczej Apollo Theater Kamilah Forbes, przewodniczącego rady nadzorczej teatru Apollo Richarda Parsonsa, byłego właściciela Bobby’ego Schiffmana i byłego kongresmana Charlesa Rangela.

Twórcy przypominają także ciekawe początki słynnych „Amateur Night” w teatrze Apollo, które zostały wprowadzone przez producenta Ralpha Coopera jeszcze w latach 30. Występy te zawsze przyciągały wyrobioną widownię, która ma w zwyczaju buczeć podczas miernych skeczy i utorowały drogę do kariery wielu znanym artystom. Do dzisiaj młodzi komicy przyjeżdżają z całego kraju, żeby dostać się na przesłuchanie.

Teatr Apollo był miejscem, w którym rozbłysły talenty tak znanych artystów, jak Billie Holiday, Aretha Franklin, Ella Fitzgerald, The Supremes, Stevie Wonder, Jimi Hendrix, Smokey Robinson i Ray Charles. Patti LaBelle wspomina po latach, że w tamtym okresie za kulisami panowała „ostra konkurencja i prawdziwie rodzinna atmosfera”. W dokumencie zobaczymy wielu znanych komików, w tym Reda Foxxa, Dicka Gregory’ego, Richarda Pryora, Moms Mabley i aktora Jamiego Foxxa, którzy na początku swojej kariery „żartowali na temat swojego trudnego położenia”. Artystą i żywym symbolem teatru Apollo był James Brown, którego płyta z 1963 roku zatytułowana Live at the Apollo i utwór Say It Loud – I’m Black and I’m Proud stał się manifestem ruchu Black Pride. Całkiem niedawno na scenie teatru pojawił się też Barack Obama, pierwszy prezydent, który przemawiał z niej do widowni.

Dokument przedstawia także trudne dla teatru lata 70., kiedy jego kierownictwo było zmuszone ogłosić niewypłacalność. W 1983 roku teatr został przejęty przez Percy’ego Suttona, prawnika specjalizującego się w prawach obywatelskich, który zawarł umowę z władzami stanowymi o powołaniu fundacji i wznowił działalność teatru-instytucji. Przez lata budynek teatru Apollo zmieniał swój kształt i właścicieli, ale jest nadal żywą legendą, która odgrywa kluczową rolę w kulturze.

Reżyserem dokumentu Teatr Apollo jest Roger Ross Williams (Music By Prudence, Life Animated), który pełnił także rolę producenta wykonawczego. Pozostałymi producentami wykonawczymi są Lisa Cortes, Jeanne Elfant Festa, Cassidy Hartmann. Film został wyprodukowany dla HBO przez spółki Impact Partners, The Apollo Theater Foundation i White Horse Pictures, w imieniu których obowiązki producentów wykonawczych pełnili m.in. Nigel Sinclair, Nicholas Ferrall i Julie Goldman.

Film dokumentalny HBO Teatr Apollo (The Apollo) dostępny jest w HBO GO już od dzisiaj, 7 listopada. Emisja na antenie HBO zaplanowana została na 5 grudnia na godz. 21:50.


Polecamy również

Premiery i aktualizacje w ofercie Netflix Polska – 7 listopada 2019

Premiery filmowe w ofercie HBO GO Polska – 7 listopada 2019

KOMENTARZE:

Dodaj komentarz

Loading Disqus Comments ...
banner