Żelazna rocznica: mija 10 lat od premiery pierwszego odcinka serialu HBO “Gra o tron”

Facebooktwitter

10 lat temu, w trzeci poniedziałek kwietnia – dokładnie 18 kwietnia 2011 roku – na polskiej antenie HBO wyemitowany został pierwszy odcinek kultowego dziś serialu Gra o tron.

Na przestrzeni ostatniej dekady ta bijąca rekordy oglądalności produkcja zyskała status najpopularniejszego i jednego z najbardziej wyróżnianych seriali w historii. Wszystkie sezony Gry o tron dostępne są tylko w HBO GO.

hbo go seriale

Z tej okazji warto przypomnieć sobie kilka faktów i ciekawostek:

  • Wszystkie osiem sezonów Gry o tron otrzymało szereg nagród i nominacji, w tym 160 nominacji do nagrody Emmy, z czego zdobyło aż 59 statuetek, a także 8 nominacji do Złotych Globów i jedną statuetkę.
  • Najczęściej wyróżnianą kreacją aktorską była rola Tyriona Lannistera, w którą wcielił się Peter Dinklage. Otrzymał za nią m.in. Złoty Glob i 4 statuetki Emmy, a nominowany był do tej nagrody za występ w każdym sezonie; wyróżniono go także kilkudziesięcioma innymi nominacjami do różnych nagród. Aktor początkowo nie chciał zgodzić się na udział w projekcie ze względu na gatunek serialu, który mu nie odpowiadał.
  • Produkcja tego jednego serialu, składającego się z 73 odcinków, zajęła ponad 8,5 miliona godzin pracy, w trakcie których wykorzystano ponad 57.300 rekwizytów, stworzono ponad 43.250 efektów specjalnych i ponad 7.280 kostiumów. Sceny kręcono na ponad 430 planach, na który pracowało ponad 2.000 osób i zagrało ponad 700 aktorów.
  • Zdjęcia do Gry o tron kręcone były w dziesięciu krajach – w Irlandii Północnej, Irlandii, Maroku, na Malcie, w Hiszpanii, Chorwacji, Islandii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Szkocji.
  • Jeden z aktorów, Ian Whyte, wcielił się w aż pięciu różnych bohaterów w serialu. Wystąpił w roli: białego wędrowca (sezony 1 i 2), Gregore’a Clegane’a (sezon 3), olbrzyma Dongo (sezony 3 i 4), Wun Wuna (sezony 5 i 6) oraz bezimiennego olbrzyma, którego finalnie zabija Lyanna Mormont (sezony 7 i 8).
  • Kit Harrington (Jon Snow) nie miał zwyczaju zapoznawania się ze scenariuszami kolejnych sezonów Gry o tron przed pierwszym wspólnym czytaniem z pozostałą częścią obsady, przez co zdarzało mu się wzruszać i płakać w trakcie czytania.
  • Aż do swojej ekranowej śmierci, Kristian Nairn (Hodor) przez cały serial nosił na plecach Isaaca Hempsteada Wrighta (Bran Stark). Chociaż zdjęcia do pierwszego sezonu rozpoczęły się, gdy młody aktor miał zaledwie 9 lat, dla Nairna największym wyzwaniem okazała się nie tyle rosnąca z czasem waga młodego kolegi, co fakt, że Isaac w kółko nucił mu do ucha piosenki z animacji Spongebob.
  • Na planie zdjęciowym krążyła plotka, że gdy ktoś z głównej obsady miał pożegnać się z serialem, zapraszany był przez producentów, Davida Benioffa i D. B. Weissa, na kolację. Aktorzy żartowali, że wystarczy nie przyjmować tego zaproszenia, żeby jego postać dalej żyła.
  • Podczas kręcenia pierwszego sezonu serialu w Belfaście Jason Momoa (Khal Drogo), nieprzyzwyczajony jeszcze pod koniec dnia zdjęciowego do zmywania swojego makijażu filmowego, pojawił się w jednym z pubów w eyelinerze, wzbudzając tym kilka niewybrednych komentarzy.
  • W ciągu wszystkich sezonów w na planie serialu pojawiło się gościnnie wielu muzyków, w tym m.in. Ed Sheeran, członkowie zespołu Mastodon – Brann Dailor, Bill Kelliher i Brent Hinds, perkusista Coldplay – Will Champion, członkowie zespołu Sigur Ros – Jónsi, Georg Hólm – Ágúst Ævar Gunnarsson,  Chris Stapleton, wokalista Snow Patrol – Gary Lightbody czy zespół Of Monsters and Men (Nanna Bryndís Hilmarsdóttir, Ragnar Þórhallsson, Brynjar Leifsson, Kristján Páll Kristjánsson i Arnar Rósenkranz Hilmarsson).

hbo go seriale

Na fanów produkcji, którzy chcieliby poznać więcej zakulisowych historii, a także wspomnień aktorów z czasów kręcenia poszczególnych sezonów, w serwisie HBO GO czeka dwuczęściowy program Gra o tron: Spotkanie z członkami ekipy – prowadzenie Conan O’Brien. To zarejestrowane z udziałem publiczności na żywo specjalne spotkanie w Belfaście z obsadą serialu, którego gospodarzem był zdobywca nagrody Emmy Conan O’Brien. W programie udział wzięli m.in. Kit Harrington, Emilia Clarke, Sophie Turner, Peter Dinklage, Sean Bean, Jason Momoa czy Mark Addy oraz wielu innych artystów.

Wszystkie sezony serialu Gra o tron dostępne są wyłącznie w ofercie HBO GO.


 

Polecamy również

Netflix: Zajrzyj za kulisy serialu „Cień i kość”. Premiera w ofercie już 23 kwietnia

Przyjaciele – Od dzisiaj wszystkie sezony serialu dostępne w ofercie HBO GO

KOMENTARZE:

Dodaj komentarz

Loading Disqus Comments ...
banner