Zła edukacja – nowy film HBO z Hugh Jackmanem i Allison Janney zadebiutuje w HBO GO już 26 kwietnia

Facebooktwitter

hbo go filmy

Zła edukacja to oparta na faktach czarna komedia śledząca losy kuratora oświaty, który stał za największą w historii Ameryki finansową malwersacją w szkołach publicznych, kradnąc przeszło 11 mln dolarów. Premiera filmu z Hugh Jackmanem i Allison Janney w rolach głównych odbędzie się w HBO GO 26 kwietnia.

Film HBO Zła edukacja opowiada o kulisach i reperkusjach finansowego skandalu, do którego doszło w 2004 roku w mieście Roslyn w stanie Nowy Jork. Doniesienia o wielomilionowym przekręcie trafiły na czołówki gazet w całym kraju. W tej czarnej komedii twórcy obnażają słabości amerykańskiego systemu oświaty publicznej i analizują mechanizmy, które sprzyjają korupcji i chciwości oraz sprawiają, że instytucje rządowe nie są rozliczane ze swoich błędów.

hbo go filmy

W rolach głównych w produkcji występują nominowany do Nagrody Akademii Filmowej i Złotego Globu, zdobywca nagrody Tony Hugh Jackman (Król rozrywki, Nędznicy) oraz nagrodzona Emmy, Oscarem, Złotym Globem i nagrodą Amerykańskiej Gildii Aktorów Allison Janney (Jestem najlepsza. Ja, Tonya, Mamuśka). Reżyserem filmu jest Cory Finley (Panny z dobrych domów), a autorem scenariusza Mike Makowsky (I Think We’re Alone Now).

Produkcja przedstawia społeczność zauroczoną charyzmatycznym kuratorem, sukcesami, jakie odnosiły lokalne szkoły i wpływem poziomu edukacji na lokalną gospodarkę. Jest także pochwałą na cześć społeczności szkoły Roslyn High i jej uczniów, którzy natrafili na ślad afery będącej niechlubną kartą w jej historii oraz wytrwałości, z jaką pracują, żeby utrzymać się w czołówce rankingów amerykańskich szkół.

hbo go filmy

Większość zdjęć została nakręcona w mieście Roslyn na Long Island, gdzie 15 lat temu doszło do finansowych malwersacji. Tragikomiczna historia pokazuje dwa oblicza Franka Tassone (w tej roli Hugh Jackman). Ten oddany swojej pracy kurator oświaty realizował swoją misję i robił wszystko, żeby jego uczniowie odnieśli w życiu sukces, ale jednocześnie był wytrawnym manipulatorem, który nie wahał się defraudować pieniędzy tych samych ludzi, którym gorliwie pomagał. Historia skandalu z małego amerykańskiego miasteczka stała się dla twórców filmu pretekstem, aby obnażyć luki w systemie, które umożliwiły wyprowadzenie wielu milionów dolarów ze szkolnych kas. Allison Janney wciela się w postać Pam Gluckin, najbliższej współpracownicy i prawej ręki doktora Tassone’a, która zarządza w kuratorium szkołami z okręgu Roslyn i zawdzięcza swój zawodowy awans pasji i ciężkiej pracy.

hbo go filmy

Zła edukacja jest bardzo osobistym filmem dla scenarzysty Mike’a Makowsky’ego, który zbierając materiały do scenariusza wrócił do swojego rodzinnego miasteczka. Twórca wiernie opisuje przebieg historii i wykorzystuje prawdziwe wydarzenia, aby dokonać moralnej wiwisekcji skomplikowanych i fascynujących ludzkich zachowań. Kiedy Makowsky dorastał w Roslyn był zbyt młody, żeby w pełni zrozumieć kontekst sprawy czy dowiedzieć się, że skandal został ujawniony przez uczniów – szkolnych reporterów, którzy opublikowali materiały z przeprowadzonego przez siebie śledztwa w wydawanej w liceum gazecie The Beacon. Paradoksalnie, artykuł o malwersacjach finansowych, rzekomo największych w całej historii amerykańskiej publicznej oświaty, został opublikowany na łamach New York Timesa dopiero wtedy, kiedy jeden z dziennikarzy przeczytał numer gazety The Beacon przyniesiony do domu ze szkoły przez jego syna.  Śledztwo, zapoczątkowane przez krótki artykuł ze szkolnej gazetki, doprowadziło do medialnej burzy, wszczęcia oficjalnego postępowania oraz postawienia winnych przed sądem.

hbo go filmy

Scenariusz Mike’a był wyjątkowy i doskonale uchwycił tragikomizm sytuacji – przyznaje Cory Finley, reżyser filmu. Cała historia jest tak nieprawdopodobna, że jest idealnym materiałem na czarną komedię. Warto jednak pamiętać, że była to także prawdziwa tragedia. Zawsze chciałem opowiadać historie o trudnych sytuacjach, które zmuszają ludzi do ekwilibrystyki, o rzeczach moralnie dwuznacznych. Chciałem nakręcić film, którego akcja toczy się w bardzo konkretnym czasie, miejscu i uwarunkowaniach kulturowych i jednocześnie zadaje ważne pytania dotyczące amerykańskiej kultury, takie jak: w jakim stopniu jesteśmy kształtowani przez nasz system gospodarczy i co jesteśmy skłonni przyjąć od ludzi mających władzę, jeśli leży to w naszym interesie.

Cory dokładnie wiedział, co chciałem podkreślić w moim scenariuszu – przyznaje Mike Makowsky. Udało mu się nie tylko perfekcyjnie przenieść na ekran mój tekst, ale także rozwinąć moje pomysły w zaskakujący i świeży sposób, czego ja sam nie byłbym w stanie zrobić.

hbo go filmy

Film Zła edukacja (Bad Education) został wyprodukowany przez HBO Films. Film prezentowany był na zeszłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto.

Scenariusz powstał m.in. na podstawie artykułu Robeera Kolkera opublikowanego w New York Magazine. Obowiązki producentów pełnili Fred Berger i Brian Kavanaugh-Jones z ramienia Automatik, Edward Vaisman, Julia Lebedev i Oren Moverman ze spółki Sight Unseen Pictures, Mike Makowsky ze Slater Hall. Producentami wykonawczymi byli Leonid Lebedev i Caroline Jacko.

Premiera filmu HBO Zła edukacja (Bad Education) odbędzie się 26 kwietnia w HBO GO. Natomiast pierwsza emisja na antenie HBO zaplanowana została na 10 maja na godz. 20:10.

#zostanwdomu


Polecamy również

Premiery filmowe w ofercie HBO GO Polska – film “Królestwo”

Jeszcze nigdy… | Oficjalny zwiastun nowego serialu od Netflix Polska

KOMENTARZE:

Dodaj komentarz

Loading Disqus Comments ...
banner