Netflix: 1983 – trwa produkcja pierwszego polskiego serialu oryginalnego Netflix!

Facebooktwitter

netflix-logo-los-gatos-14-1
Netflix, jeden z największych na świecie internetowych serwisów rozrywkowych, ogłosił dziś oficjalny tytuł swojego pierwszego polskiego serialu oryginalnego – 1983.

Polska produkcja to kolejna inwestycja firmy na europejskim rynku. Zdjęcia do serialu już ruszyły. Reżyserkami ośmioodcinkowego sezonu są nominowana do Oscara® Agnieszka Holland i Kasia Adamik oraz Olga Chajdas i Agnieszka Smoczyńska. Światowa premiera 1983 planowana jest na 2018 rok – tylko na Netflix.

W budzącym ogromne zainteresowanie serialu zobaczymy Roberta Więckiewicza w roli skompromitowanego oficera śledczego i Macieja Musiała jako pełnego ideałów studenta prawa. Główni bohaterowie odkrywają spisek, który zmienił bieg historii Polski i pozwolił utrzymać żelazną kurtynę. W znakomitej polskiej obsadzie znaleźli się także Michalina Olszańska, Andrzej Chyra, Zofia Wichłacz, Mirosław Zbrojewicz, Ewa Błaszczyk, Wojciech Kalarus, Edyta Olszówka oraz Agnieszka Żulewska.

Pomysłodawcą, twórcą i autorem scenariusza serialu jest Joshua Long. Za produkcję odpowiadają firmy The Kennedy/Marshall Company i The House Media Company. Producentami wykonawczymi serialu są Frank Marshall (Jurrasic World, Jason Bourne) i Robert Zotnowski (House of Cards) ze studia produkcyjnego The Kennedy/Marshall Company, a także polski producent Andrzej Besztak (House Media) oraz Joshua Long, Maciej Musiał i Agnieszka Holland.

Autorami zdjęć są Tomasz Naumiuk i Arkadiusz Tomiak. Za scenografię odpowiada Anna Anosowicz, a za kostiumy – Katarzyna Lewińska. Muzykę do serialu skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Zdjęcia do 1983 kręcone są w Warszawie, Wrocławiu, Lublinie oraz na Śląsku.

– Mamy w Polsce znakomitych aktorów, reżyserów, operatorów, scenografów, kostiumografów, kompozytorów i bardzo utalentowane ekipy filmowe. Jestem przekonana, że wzbogacimy kolekcję oryginalnych seriali Netflix o niezwykle wartościowy tytuł – mówi Agnieszka Holland. Frank Marshall dodaje: – Nasza historia ma wiele złożonych warstw: można w niej znaleźć przygodę, kryminał i thriller szpiegowski z fascynującymi bohaterami, którzy sprawią, że widzowie nie będą chcieli oderwać wzroku od ekranu – tak jak w każdym wspaniałym serialu od Netflix.

– Niezmiernie cieszymy się, że możemy pokazać tę alternatywną wersję historii w porywającym thrillerze, i to z tak niesamowitą polską obsadą. Kontynuujemy owocną współpracę z nominowaną do Oscara Agnieszką Holland i jej wspaniałym zespołem – mówi Erik Barmack, wiceprezes firmy Netflix ds. międzynarodowych treści oryginalnych – Jestem przekonany, że 1983 spodoba się nie tylko do polskim widzom, ale i widowni Netflix na całym świecie.

O serialu 1983
Straszliwy atak terrorystyczny z 1983 roku pogrzebał polskie nadzieje na wyzwolenie i zapobiegł upadkowi Związku Radzieckiego. Dwadzieścia lat później zimna wojna wciąż trwa w najlepsze. Student prawa z ideałami i skompromitowany oficer śledczy odkrywają spisek, który pozwolił utrzymać żelazną kurtynę i represyjne państwo policyjne w Polsce.

Teraz, w 2003 roku, po dwóch dekadach pokoju i dobrobytu, przywódcy reżimu wcielają w życie tajny plan obmyślony wspólnie z nieoczekiwanym przeciwnikiem jeszcze w latach 80. Spisek nie tylko radykalnie odmieni Polskę i wpłynie na życie jej obywateli, ale odmieni losy całego świata. Intryga odkryta przez bohaterów może wzniecić rewolucję, a rządzący nie cofną się przed niczym, żeby zachować ją w tajemnicy.

O firmie The Kennedy/Marshall Company
Frank Marshall to producent-wizjoner, którego dorobek obejmujący ponad siedemdziesiąt filmów, pomógł ukształtować amerykańskie kino. Marshall odpowiada za produkcję wielu spośród najbardziej kasowych  i wiekopomnych filmów w historii kina, w tym tytułów nominowanych do Oscara® za najlepszy film, takich jak Poszukiwacze zaginionej Arki, Kolor purpury, Szósty zmysł, Niepokonany Seabiscuit czy Ciekawy przypadek Benjamina Buttona. W ostatnich latach wyprodukował również Jurassic World, Jasona Bourne’a i Sully’ego  w reżyserii Clinta Eastwooda.


O firmie The House Media Company
Dom produkcyjny The House Media Company został założony w 2009 roku przez Andrzeja Besztaka i Grzegorza Olkowskiego, dwóch weteranów branży filmowej i telewizyjnej. Prócz założycieli, The House Media Company tworzy jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych zespołów produkcyjnych w Polsce, który wspólnie zrealizował kilkaset produkcji filmowych, telewizyjnych i reklamowych.

O Netflix
Netflix to jeden z największych na świecie internetowych serwisów rozrywkowych, z którego korzysta 117 mln aktywnych użytkowników w ponad 190 krajach. Każdego dnia udostępnia on łącznie ponad 140 mln godzin filmów i seriali, w tym własnych seriali, dokumentów i filmów pełnometrażowych (tzw. Netflix Originals) Netflix umożliwia użytkownikom oglądanie materiałów w dowolnej liczbie, w dowolnej chwili, w dowolnym miejscu i przy użyciu niemal każdego urządzenia wyposażonego w ekran i łącze internetowe. Rejestracja w serwisie pozwala na swobodne uruchamianie, zatrzymywanie i wznawianie odtwarzania bez reklam i dalszych zobowiązań.


Czytaj również:

Premiery i aktualizacje w ofercie Netflix Polska (06.03.2018)

Netflix: Ochrona kodem PIN i inne rozwiązania ułatwiające bardziej świadome korzystanie z serwisu


 

KOMENTARZE:

Dodaj komentarz

Loading Disqus Comments ...
banner