Przysięga – nowy serial dokumentalny HBO o amerykańskiej sekcie NXIVM zadebiutuje w HBO GO 24 sierpnia, emisja w HBO od 27 sierpnia

Facebooktwitter

hbo go seriale

Przysięga to serial dokumentalny HBO przedstawiający świat kontrowersyjnej grupy NXIVM, której celem było samodoskonalenie. Po latach jej założyciel i kilku członków zostało oskarżonych m.in. o handel ludźmi i wymuszenia haraczy.

Serial w reżyserii nominowanych do Oscara Jehane Noujaim i Karima Amera będzie miał swoją premierę w HBO GO już w najbliższy poniedziałek, 24 sierpnia.

Bohaterami serialu dokumentalnego HBO Przysięga (The Vow) są ludzie należący niegdyś do NXIVM – grupy samodoskonalenia, która została rozwiązana, kiedy kilku jej członkom, stojącym najwyżej w hierarchii, postawiono zarzuty karne. Twórcy dokumentu mieli możliwość przeprowadzenia rozmów z osobami znającymi realia sekty i jej byłymi członkami. Produkcja wnikliwie analizuje doświadczenia wielu osób należących do grupy, podkreślając, że wszystkich łączyło wspólne dążenie do rozwoju osobistego i każdy z nich przeżywa wewnętrzny dylemat, obserwując obecny rozwój wydarzeń.

NXIVM została założona w 1998 roku przez Keitha Reinera i Nancy Salzman. W ciągu zaledwie kilku lat stała się wpływową organizacją o międzynarodowym zasięgu i miała tysiące członków, w tym odnoszących sukcesy prezesów, hollywoodzkie gwiazdy, dziedziców wielkich fortun i potomków politycznych dynastii.

Obecnie członkowie NXIVM twierdzą, że organizacja nie tylko doprowadziła do głębokich zmian w ich psychice, ale dopuszczała się także karygodnych nadużyć. Podobnie jak w swoich wcześniejszych produkcjach, Noujaim i Amer pokazują skomplikowaną prawdę, która upraszczana była w sensacyjnych nagłówkach. Opowiadają o emocjonalnej cenie, jaką przyszło zapłacić członkom organizacji, którzy uwierzyli w głoszoną przez Raniera humanitarną filozofię, bo chcieli zmienić swoje życie i świat na lepsze. Wyjaśniają, że nowe osoby dołączały do NXIVM, bo były pod wrażeniem etycznej misji i obietnicy, jaką składała im organizacja. Serial Przysięga przedstawia mechanizmy funkcjonowania NXIVM, pokazane z perspektywy dawnych członków, którzy poświęcili swoje życie dla tej organizacji.

hbo go seriale

Realizacja produkcji miała bardzo osobisty wymiar dla Jehane Noujaim, która w 2010 roku wzięła udział w Executive Success Programs, flagowych seminariach prowadzonych przez NXIVM i już wtedy myślała o nakręceniu filmu o zdobytych podczas zajęć doświadczeniach. Noujaim była w ciągłym kontakcie z ludźmi, których poznała na szkoleniach. W 2017 roku pojawiły się pierwsze pogłoski na temat kontrowersyjnej organizacji, a niedługo potem odeszło z niej kilka kobiet zajmujących wysoką pozycję w jej hierarchii. Noujaim i Amer rozpoczęli zdjęcia do serialu, nie wiedząc, jak zakończy się przedstawiana przez nich historia.

Kontrowersje dotyczące działalności NXIVM zaczęły pojawiać się już w 2003 roku, ale dopiero trzynaście lat później w dzienniku New York Times ukazał się artykuł opisujący niepokojące rewelacje o tajnej kobiecej sekcie DOS, której łaciński skrót oznacza „Mistrz Posłusznych Kobiet”. Kandydatki musiały dać dowód swojego oddania, przekazując swoim „panom” swego rodzaju „zastaw”, czyli kompromitujące je materiały. Potem, podczas specjalnej ceremonii, niektórym z nich został wypalony na ciele znak będący symbolem złożonej przez nie przysięgi.

hbo go seriale

W 2019 roku założyciel NXIVM, Keith Reiner, został skazany za wymuszenia, handel ludźmi, spisek zawiązany w celu czerpania korzyści z pracy niewolniczej, kradzież tożsamości, wytwarzanie oraz posiadanie dziecięcej pornografii. Obecnie oczekuje na wyrok, który najprawdopodobniej zostanie wydany jesienią tego roku.

Serial HBO Przysięga zabiera widzów w podróż do społeczności, której członkowie poświęcili swoje życie realizacji misji NXIVM, a teraz wyjaśniają powody ogromnej popularności Raniera i założonej przez niego organizacji. Byli członkowie opowiadają szczerze o poczuciu odpowiedzialności oraz dojmującym poczuciu straty przyjaciół, kariery i społeczności, którą pomagali budować przez ponad 10 lat. Przedstawione w produkcji wydarzenia oglądamy z perspektywy byłych członków, których zaangażowanie w rozwój osobisty i budowę lepszego świata sprawiło, że byli bezgranicznie oddani NXIVM i Ranierowi. Jego twórcy towarzyszą bohaterom z kamerą, kiedy ci kwestionują prawdziwy cel szkoleń i istnienia organizacji, wokół której toczyło się całe ich życie.

hbo go seriale

Serial wyreżyserowany został przez wyróżnionych nominacją do Oscara Jehane Noujaima i Karima Amera (film dokumentalny Plac). Obowiązki producentów wykonawczych pełnili: Karim Amer, Jehane Noujaim, Geralyn White Dreyfous, Mike Lerner, Nina Fialkow, Lyn Davis Lear, Regina K. Scully. Producentami byli natomiast: Victor Buhler, Rosadel Varela, Claire Read, Aleks Gezentsvey. Producentkami wykonawczymi ze strony HBO są Nancy Abraham i Lisa Heller. Obowiązki starszego producenta pełni Sara Rodriquez. Serial wyprodukowany został przez HBO.

Premiera serialu dokumentalnego Przysięga (The Vow) odbędzie się w poniedziałek, 24 sierpnia w HBO GO, równolegle z amerykańską premierą o godzinie 4:00. Emisja pierwszego odcinka w HBO zaplanowana została na 27 sierpnia na godzinę 23:20. Serial liczy 9 odcinków.

Opisy odcinków:

Przysięga, odcinek 1

Mark Vicente i Sarah Edmondson, zajmujący wysokie pozycje w hierarchii przywódcy NXIVM, opisują cel i misję organizacji, którą jest stworzenie lepszego świata. Żona Marka, Bonnie Piesse, przyznaje, że obawia się o przyszłość organizacji i Keitha Raniera – przywódcy NXIVM i mentora Marka. Mark jest przekonany, że to nieporozumienie i nie dopuszcza do siebie myśli, że można nadużywać narzędzi stworzonych, aby zmieniać świat na lepsze.

Przysięga, odcinek 2

Po siedmiu latach Bonnie postanawia opuścić Albany i szeregi NXIVM, aby wyjechać do Los Angeles i pozbierać myśli. Kobieta próbuje skontaktować się z Markiem, który uspokaja ją, że wszystko jest w najlepszym porządku. Mark jest nadal lojalny w stosunku do Keitha i NXIVM, ale seria rozmów telefonicznych sprawia, że zaczyna mieć wątpliwości.

Przysięga, odcinek 3

Sarah opowiada Markowi o DOS, tajnej grupie kobiet, w której panuje podział na „panów” i „niewolnice”. Kobieta bardzo cierpi z powodu nadwątlonych relacji z NXIVM, swoim mężem Nippy’m oraz najbliższą przyjaciółką. Nippy decyduje się na otwartą konfrontację z organizacją, którą pomagał rozwijać przez 15 lat. Sarah i Mark mają wyrzuty sumienia, bo zrekrutowali wielu nowych członków i zastanawiają się, co powinno dalej robić.

Przysięga, odcinek 4

Mark, Bonnie, Sarah i Nippy spotykają się z Catherine Oxeberg, aby wspólnie opracować plan wydostania z sekty jej córki, Indii, która nie chce opuścić organizacji. „Jane”, była członkini sekty i przyjaciółka Indii, wyjaśnia, co skłoniło ją do przyłączenia się do organizacji oraz grupy DOS i dlaczego postanowiła z niej odejść.

Przysięga, odcinek 5

Catherine jest przekonana, że jej córka jest w niebezpieczeństwie i chce, żeby wróciła do domu. Po wielu bezskutecznych próbach zwrócenia uwagi władz na sytuację w organizacji, Catherine i jej znajomi postanawiają skontaktować się z dziennikarzami New York Timesa. Mark waha się, czy złożyć oficjalne zeznania i wspomina czas spędzony w organizacji NXIVM.

Przysięga, odcinek 6

Władze w dalszym ciągu nie podejmują żadnych działań. Sarah, Mark i Nippy kontaktują się z dziennikarzami, aby wywołać medialną burzę i zmusić policję do podjęcia działań. Barbara Bouchey, była członkini rady, która odeszła z organizacji wiele lat wcześniej, opowiada o NXIVM i kręgu osób z najbliższego otoczenia Keitha.


 

Polecamy również

Netflix Polska: The Crown – data premiery i zapowiedź czwartego sezonu serialu

Netflix ujawnia obsadę filmu „Pinocchio”, którego reżyserem będzie Guillermo del Toro

KOMENTARZE:

Dodaj komentarz

Loading Disqus Comments ...
banner